11 pomysłów na wodę w ogrodzie

with Brak komentarzy

Ogród niezależnie od stylu w jakim jest projektowany powinien zawierać element wodny. Użycie go w ogrodzie, to doskonały sposób na stworzenie punktu centralnego z wodą w roli głównej. To miejsce przyciągnie uwagę i wzbudzi zainteresowanie odwiedzających. Przełamie monotonie krajobrazu. Odgłosy wody są niezwykle relaksujące i uspakajające. Dodają wyrazu i minimalizują hałas. W upalne dni woda zapewni chłód i świeżość w ogrodzie. Myślenie  o obiekcie wodnym często ogranicza się do oczka wodnego, a przecież jest tyle możliwości wykorzystania jej w ogrodzie. Wcale nie potrzeba dużej ilości wody aby poczuć jej działanie.

 

1. Oczko wodne

Najczęściej w ogrodach budujemy oczko wodne. Wymaga to wykopania dołu o wymaganej szerokości i głębokości. Następnie pokrycia go specjalnym rodzajem foli, którą zabezpieczamy wokół krawędzi za pomocą kamieni. Można użyć gotowej formy oczka wykonanej  z włókna szklanego bądź plastiku. Kształt oczka zależy od stylu ogrodu. W ogrodach nieformalnych oczko będzie miało nieregularny kształt dopasowany do obłych rabat. W przypadku ogrodów formalnych powinno mieć dowolny kształt geometryczny. Najczęściej jest on  prostokątny, kwadratowy bądź okrągły. Wymiary oczka powinny być proporcjonalne do wielkości ogrodu. Brak proporcji sprawi, że zamiast efektu uspakajającego będziemy odczuwali rozdrażnienie i niepokój.

Ogród wodny

Ogród wodny można zaprojektować w już istniejącym zbiorniku wodnym lub utworzyć go na nowo według naszych potrzeb. Rośliny w wodnym ogrodzie są albo zakorzenione w ziemi albo unoszą się na powierzchni wody. W naturalnym zbiorniku wodnym rośliny sadzimy bezpośrednio do gruntu. W zbiorniku wyłożonym folią sadzimy je w pojemnikach bądź koszach. Wnętrze kosza wyścielamy jutą, napełniamy podłożem i sadzimy roślinę, kosz przysypujemy żwirem. Miejsce na ogród wodny powinno być nasłonecznione, ale nie przez cały dzień. Wystarczy ok. 6 godzin słońca. Większe nasłonecznienie sprzyja rozwojowi glonów. Aby wzrost roślin był prawidłowy nie należy oczka projektować w miejscu zacienionym. Niekorzystne jest również miejsce pod drzewami. Oczko będzie się zanieczyszczać liśćmi.

 

2. Staw

Od oczka wodnego różni się tylko rozmiarami. Jest większy i głębszy. Głębokość może wynosić od 70 cm do 1,5 m i więcej. Płytsze stawy są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Staw jest dobrym miejscem na stworzenie ogrodu wodnego. Zarówno oczko jak i staw możemy zarybić. Ptaki, żaby, ropuchy, traszki i wiele innych owadów wykorzystują oczka i stawy jako źródło pożywienia i wody.

 

3.Kaskada

Kaskada to rodzaj wodospadu. Zbudowana ze skał i kamieni, gdzie woda jest pompowana na szczyt i stopniowo przez kamienie spływa na dół. Stamtąd jest z powrotem pompowana w górę. Kaskada może istnieć bez stawu tylko z niewielkim zbiornikiem wody. Jest to opcja gdy mamy małe dzieci. Wodospad spływający po szeregu stopni to ciekawy i rzadko spotykany motyw wodny w ogrodzie. Przypomina tarasowe pola ryżowe.

4. Źródełko

Najczęściej spotykaną formą źródełka w ogrodzie jest woda wypływająca z otworu wydrążonego w kamieniu. Proste w budowie, zajmuje mało miejsca. Otwór w kamieniu podświetlony światłem LED to ciekawy efekt nocą.

 

źródełko

5. Strumyk

Zbudowanie sztucznego strumienia w ogrodzie jest dosyć kosztowną formą wprowadzenia wody w naszą zieloną przestrzeń. Poprowadzony wzdłuż ścieżek ogrodowych uczyni ogród niezwykle widowiskowym. Dodatek skał i roślin sprawi, że ten sztuczny wytwór będzie sprawiał wrażenie stworzonego przez naturę. Strumyk to kojące dźwięki, które dają poczucie odosobnienia. Można na nim położyć kładki, a przy szerszych strumieniach mostki.

6. Studnia

Studnia abisyńska może stać się darmowym źródłem wody w ogrodzie. Głębinowa to już znacznie większy wydatek. Pięknie zaprojektowana i zbudowana będzie elementem dekoracyjnym. Studnia, która jest tylko atrapą pomoże stworzyć iluzję wody w ogrodzie.

7. Fontanna

Świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które marzą o pluskającej wodzie w ogrodzie. Jeden z najmniej inwazyjnych elementów wodnych. Może być wykonana z kamienia, betonu, miedzi, brązu. Występuje w formie wiszącej i stojącej. Można dodać fontannę do oczka lub stawu.

8. Ściana wodna

Jeden z najatrakcyjniejszych elementów nowoczesnego ogrodu. Woda wypływa przez metalowe ostrze tworząc wodną kurtynę i wpada do formy, w której jest zamontowana ściana. Idealna do małego ogrodu i na taras. Sposób na podzielenie przestrzeni. Dodaje dynamiki miejscu, a zastosowanie świateł LED czyni ją atrakcyjną gdy zapadnie zmierzch.

Innym rodzajem ściany wodnej jest rama naśladująca prysznic z deszczowym strumieniem. Dzięki swojej płaskiej konstrukcji zajmuje niewiele miejsca w ogrodzie.

9. Misa z wodą

To najprostszy  i najtańszy sposób na wodę w ogrodzie. Bez filtrów, pomp i kosztownych instalacji. Traktujemy ją jako poidełko i kąpielisko dla ptaków. Co kilka dni wodę w misie  należy wymienić.

10. Basen

Basen, jacuzzi umilą przebywanie na powietrzu w ciepłe dni. Buduje się je zwykle w pobliżu tarasu. Woda w postaci basenu zapewnia ciszę i spokój idealną dla wypoczynku. Odbicia w tafli wody budynku, nieba, chmur, słońca, gwiazd dodają niezrównanego niczym innym piękna.

11. Iluzja wody za pomocą roślin

W ogrodzie gdzie brakuje elementów wodnych możemy stworzyć ich iluzję za pomocą roślin. Ruch traw ozdobnych szczególnie na wietrze przypomina fale. Kłosy rozplenicy japońskiej, zwanej trawą fontannową sprawiają wrażenie rozpylanej wody. Płaczące drzewa z wiszącymi konarami np. płacząca wierzba, akacja, brzoza odtwarzają widok spływającej wody. Pełzające rośliny okrywowe ze srebrnymi lub niebieskimi liśćmi np. czyściec wełnisty, lawenda posadzone w dużych skupiskach naśladują wodę. Kaskadowe rośliny posadzone na górze murka opadając przywodzą na myśl wodospad.

 

Projektując ogrody zawsze próbuję przemycić jakiś element wodny. Niestety często spotyka się to z niechęcią klientów. Wymówką jest za dużo pracy, trzeba będzie sprzątać, czyścić, a tego każdy chce uniknąć. W zasadzie to ogrody bezobsługowe nie istnieją, a drobny akcent wodny może sprawić dużo radości użytkownikom.

Pozostaw komentarz