Zapach kwiatów niczym przyjazny uśmiech wywołuje w nas nostalgiczne wspomnienia, otula marzycielskim aromatem i podnosi nastrój. Nasza ludzka percepcja zapachów różni się w zależności od osoby. To co dla jednych jest przyjemne dla innych będzie odpychające, czasem wręcz nie do zniesienia. Zapach kwiatów pochodzi z mieszaniny związków chemicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary uwalniają się one w postaci substancji lotnych. Pachną olejki eteryczne i nektar. Aromat kwiatu może zawierać 7 do 10 różnych olejków. Substancje lotne unoszące się w powietrzu służą do zwabiania zapylających je zwierząt. U wielu roślin zapach wzmacnia się podczas cieplejszych dni. Niektóre kwiaty o jasnych płatkach pachną intensywniej nocą. Zapylają je ćmy i inne owady, latające gdy się całkiem ściemni. Rośliny o słodkim zapachu przyciągają pszczoły i motyle. Te wydzielające pikantny i owocowy zapach zapraszają do siebie chrząszcze.
Konwalia majowa
Od niej zacznę moje propozycje pachnących roślin do ogrodu. Kojarzy mi się z Dniem Matki. W tym Dniu wręczam je mojej Mamie. Ona je uwielbia. Konwalie zwykle rosną w środowisku naturalnym w lesie. Te ogrodowe sadzimy w cieniu pod drzewami. To skromna, niewielka roślinka o czystobiałych, kołyszących się na wietrze dzwonkach. Jej lekko słodki zapach jest kwintesencją delikatności. Dla mnie zapachem wiosny i wspomnieniem dzieciństwa. Co roku w maju otrzymywałam urodzinową kartkę z konwaliami, od Cioci z Francji. To ulubiony kwiat Christiana Diora i Grace Kelly. Ta ostatnia miała zrobioną z nich wiązankę ślubną.
Klasyczna róża
Jak powiedziała Gertruda Stein: „ Róża jest różą, jest różą, jest różą” Ten cytat nakazuje odczytywać rzeczy takimi jakie są. Właśnie takie są róże. Wszystko o nich już napisano. Klasyczne o ponadczasowym zapachu, który jest synonimem samego kwiatu. Nie wszystkie róże pachną. Ogrodowe odmiany w większości należą do pachnących. Najnowsze odmiany są dość odporne na choroby i owady.
Floksy czyli płomyki
Występują w całej gamie kolorów, rosną w pełnym słońcu, a kwitną latem. Ich mocny miodowy zapach kojarzy się z wakacjami.
Budleja roślina motyli
W moich projektach nie ma chyba ogrodu, w którym nie zaplanowałam tego krzewu. Rośnie w pełnym słońcu, a swoim zapachem przyciąga roje motyli. Długie pędy z masą małych cylindrycznych kwiatków rozwijają się wczesnym latem. Występuje w różnych kolorach, najmniej atrakcyjny jest żółty.
Odurzający jaśmin
Najbardziej pachnące kwiaty na świecie. Ich odurzający, słodki zapach nie dla wszystkich jest miły. Wrażenia zapachowe są oczywiście subiektywne, jednak posadźmy te krzewy nieco z dala od domu. Kwitnie późną wiosną. Intensywność zapachu wzmaga się wieczorem i nocą. Aromat jaśminu jest jedną z najpopularniejszych nut zapachowych. Działa uspakajająco i relaksuje.
Aromatyczna lawenda
Jeden z najczęściej używanych zapachów w olejkach eterycznych. Ma własności relaksacyjne i uspakajające. Sadzimy ją wzdłuż ścieżek. Mijając kwiaty poczujemy charakterystyczny słodko korzenny, uwalniający się zapach. Kwitnie przez cały sezon.
Lilia królowa letniego ogrodu
Silnie pachnąca roślina cebulowa. Można ją sadzić w pojemnikach. Zapach lekko pikantny, głęboko zmysłowy, korzenny. W pomieszczeniach może przytłaczać. Nie wszystkie lilie pachną.
Narcyz zwiastun wiosny
Słodko pachnące kwiaty, są zapowiedzią wiosny. Występują w jasnych pastelowych kolorach.
Kolorowe hiacynty
Te cebulowe rośliny kwitną wczesną wiosną. Zapach swój uwalniają około dwóch tygodni. Jest on połączeniem zapachu truskawki i wiciokrzewu.
Lilak inaczej bez
Wiosna bez zapachu bzu to nie wiosna. W swoim ogrodzie mam kilka jego odmian i prawie wszystkie kolory. Miękki, słodki zapach przyciąga motyle. Olejek lilaka można wytwarzać tylko syntetycznie.
Kwiecista wisteria
Rośnie w słońcu i w półcieniu. Długie zwisające kwiaty pachną wanilią. Intensywność zapachu jest uzależniona od odmiany. Przycinanie glicynii jest ważne, by następnego roku obficie kwitła.
Wiciokrzew azjatyckie pnącze
Miododajne pnącze, o słodkim cukrowym zapachu. Najlepiej kwitnie rosnąc w pełnym słońcu. Kwiaty pojawiają się od połowy wiosny. Można przedłużyć kwitnienie przycinając pędy.
Piwonia inaczej peonia
Miły, delikatny zapach adekwatny do wyglądu. Olbrzymie kwiaty w pełnym słońcu snują lekki owocowy aromat. W zależności od odmiany zapachy się różnią. Niektóre wcale nie pachną.
Miododajny goździk
Bylina z „papierowymi kwiatkami”, których płatki mają postrzępioną falbankę. Rośnie w pełnym słońcu, a jej zapach cynamonu i goździków jest pełen słodyczy.
Kalina ozdoba każdego ogrodu
Małe pachnące kwiatki emanują wyraźnym cytrynowo-słodkim aromatem, przypominającym herbatę z cytryna.
Zapach odgrywa ważną rolę w ogrodzie. Może zwiększyć jego atrakcyjność. Chętnie w takim miejscu przebywamy. To są powody, żeby sadzić pachnące rośliny.
Pozostaw komentarz