Dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu mniej chorują. Aktywność fizyczna pozwala pozbyć się nadwagi. Niezależnie od wieku dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać poza domem. Jeśli masz dziecko to nie znaczy, że twój ogród ma być pełen plastikowych zabawek, z wszechogarniającym trawnikiem. Ogród sam w sobie powinien być na tyle atrakcyjny, żeby zachęcić do wychodzenia na zewnątrz. Odciągnięcie dziecka od elektronicznych gadżetów może być trudne, dlatego stwórz ogród przyjazny dziecku.
1. Jak zaplanować bezpieczny ogród?
- Jeśli mamy dzieci poniżej 10 roku życia zrezygnujmy z większości elementów wodnych. Mała fontanna z obiegiem zamkniętym np. kamień z którego sączy się woda, powinna wystarczyć.
- Unikaj toksycznych roślin – naparstnica, tojad, mak, żonkil, konwalia, dzwonek, lilie, sasanka, ciemiernik, zawilec, zimowit, bukszpan, kokoryczka, łubin, wawrzynek, bieluń, aukuba, złotokap, hortensja, glicynia, trzmielina, kruszyna, cis to najpopularniejsze z nich.
- Zrezygnuj z kolczastych roślin np. berberysu, mahonii, ostrokrzewu i róż. Niektóre z nich są również toksyczne.
- Nie sadź roślin o delikatnych kwiatach np. piwonii czy róż, zabawa piłką może się dla nich skończyć tragicznie.
- Strzeż się roślin z jagodami np. kalina koralowa, ligustr, przystęp, śnieguliczka. Na pewno pamiętasz z dzieciństwa białe kulki śnieguliczki, które tak zabawnie pstrykały pod palcami. Sok ich podrażnia skórę i błony śluzowe, a dostanie się go do oczu może spowodować mocne reakcje alergiczne. Zjedzenie takiej kulki wywołuje objawy zatrucia.
- Naucz dziecko, by nie zjadło żadnej części rośliny bez pytania.
- Dzieci mają wrażliwą skórę. W związku z tym piaskownice, brodziki, trampoliny i inne elementy placu zabaw powinny być położone w miejscach zacienionych. Jeśli nie możemy tego zapewnić ustawmy parasol lub inne cieniujące sprzęty.
- Jeśli dziecko jest małe, warto stworzyć zamkniętą strefę w pobliżu domu, w której będzie się bawić.
2. Ogród sensoryczny
Zachęcaj dziecko do przebywania w ogrodzie poprzez pobudzanie jego wszystkich zmysłów. Rośliny można dotknąć i poczuć różnorodną fakturę liści. Usłyszeć szeleszczące na wietrze trawy ozdobne, grzechoczące główki nasion. Poczuć zapach kwiatów np. budleja silnie pachnąca. Posmakować ziół i owoców. Zobaczyć piękno i różnorodność roślin.
3. Ogrodnictwo, połączenie zabawy z nauką
Zainspiruj dziecko do hodowania własnych roślinek, to doskonały sposób na pokazanie mu przyrody i uczenie samodzielności. Muszą to być rośliny szybko rosnące i odporne na uszkodzenia np. słonecznik. Sadząc i podlewając możecie się razem dobrze bawić. Wprowadzając do ogrodu rośliny pachnące, wabisz owady i motyle pozwala to dziecku poznać tę grupę zwierząt.
4. Wielozadaniowe zabawki
Unikaj plastikowych zabawek, zastąp je drewnianymi. Dla młodszych dzieci zrób piaskownicę ograniczoną drewnianymi ściankami z desek. Doskonałym miejscem zabaw w ogrodzie będzie drewniany domek. Zamiast tradycyjnej huśtawki zainstaluj drewniane siedzisko z huśtawką. Posłuży również dorosłym. Tkaninowy hamak przymocowany do dwóch drzew da dzieciom dużo szczęścia, a trampoliny zapewnią nie tylko rozrywkę. Będą świetną formą ćwiczeń fizycznych. Dla starszych dzieci możesz skonstruować ściankę wspinaczkową z wodoodpornej płyty paździerzowej, musisz jednak zapewnić miękkie lądowanie pod ścianką.
5. Gdzie się schować?
Kto z nas nie lubił w dzieciństwie chować się? Kryjówki, miejsca odosobnienia dzieci to uwielbiają. Może to być domek na drzewie, miejsce za pergolą, tipi zrobione z czterech kijów i kawałka materiału. Warto też posadzić drzewo o zwisających pędach, pod którym dziecko może się ukryć.
6. Zapanuj nad bałaganem
Żeby zabawki nie pałętały się po całym ogrodzie stwórz miejsca im dedykowane np. pod schodami. Zorganizuj drewniane lub metalowe pojemniki, do których będzie się je chować po skończonej zabawie. Wykształci to u dziecka nawyk sprzątania po sobie.
7. Brukowane obszary
Jeśli masz duży ogród pomyśl o utwardzanej strefie, która może służyć do jazdy na rowerze czy rolkach, jak dziecko będzie już duże można tam urządzić patio.
Zorganizowanie przyjaznego ogrodu dla dziecka zaangażuje malucha do brania udziału w ogrodowych pracach. Pozwoli też mu docenić posiadanie ogrodu.
Pozostaw komentarz