Jak ciepła zima wpłynie na rośliny w ogrodzie?

with Brak komentarzy

 

Kiedy zima przypomina wiosnę

Utrzymujące się temperatury dodatnie wcale nie są dobre dla roślin. Rośliny w naszym klimacie przystosowane są do przetrwania zimy. W związku z tym spowalniają procesy życiowe, zrzucają liście i gromadzą substancje zapasowe. Kiedy zima przypomina wiosnę ich cykl życiowy zostaje zaburzony. Temperatura je oszukuje, ta dezorientacja powoduje, że zamiast wejść w zimowy spoczynek rośliny rosną w najlepsze, a nawet zakwitają w środku zimy. Tym samym tracą odporność na mrozy, które mogą przyjść jeszcze w marcu. Spoczynek drzew jest regulowany hormonalnie. Nie zależy od temperatury otoczenia. Jednak za wcześniej wypuszczone pąki, może uszkodzić mróz i przez to będą znacznie słabiej kwitnąć. Drzewa i krzewy owocowe mogą wydać znacznie mniej owoców. Najgroźniejsze dla roślin są nagłe ochłodzenia bez pokrywy śnieżnej.

Szkody w ogrodzie

Temperatury dodatnie zimą dla roślin oznaczają choroby. Większość chorób traw spowodowana jest infekcjami grzybicznymi. Atakują one glebę, korzenie, darń lub same źdźbła trawy. Podczas mroźnej zimy nie dochodzi do większości chorób grzybowych. Mrozy powodują też śmiertelność jaj poczwarek i zimujących owadów. Przedłużający się okres ciepłej pogody sprawia, że owady i szkodniki jak również grzyby mogą przyczynić się do znacznych szkód w naszych ogrodach.

 

 

Ogrodowe prace w ciepłą zimę

Przy dodatnich temperaturach, gdy tęsknimy już za wiosną, mamy ochotę wyjść do ogrodu i trochę popracować. Co można tam robić? Pielić chwasty, one już rosną, a na wiosnę nie będą już siewkami, tylko mocno ukorzenionymi chwastami. Im wcześniej je usuniemy tym lepiej. Jeśli jest sucho podlewamy rośliny. Wprawdzie nie tak mocno jak latem, ale delikatne nawadnianie pomoże im przetrwać. Możemy zgrabić liście i przeprowadzać wszelkie prace porządkowe. Bielenie drzew owocowych to jedna z prac, którą wykonujemy pod koniec zimy. Ma zapobiegać spękaniom mrozowym kory. Powoduje je różnica temperatur między dniem, a nocą. W ciepłe zimy te różnice nie są aż tak duże. Dlatego niektórzy podważają zasadność tego zabiegu. Myślę, że nawet w ciepłe zimy należy bielić drzewa, bo mogą nadejść słoneczne dni z mroźnymi nocami. Przy dodatnich temperaturach trawa rośnie i nawet mamy ochotę ją skosić, nie róbmy jednak tego. Pobudzi ją to do   jeszcze szybszego wzrostu, a gdy nagle pojawi się mróz świeżo ścięta trawa może tego nie przeżyć.   

Okrywanie i przycinanie roślin

Okrywanie roślin w ciepłe i wilgotne zimy bardziej będzie szkodzić niż pomagać. Pod wpływem dodatniej temperatury i wilgoci pod agrowłókniną będą masowo się rozwijały pleśnie i grzyby. Dlatego to przykrywanie powinno  być przemienne. Jak jest mróz przykrywamy, jak go nie ma odkrywamy. Pomimo ciepłej aury nie należy przycinać krzewów i krzewinek, nawet krótkotrwały mróz może  zniszczyć, a przynajmniej uszkodzić świeżo  przycięte rośliny.

Pozostaw komentarz