Psy i koty przyciągają pozytywną energię, podnoszą wibrację miejsca, w którym żyją. Poprawiają również obieg energii w całym domu. Decyzja o ich posiadaniu powinna być jednak przemyślana, bo będą z nami co najmniej dekadę.
Czworonogi towarzyszyły mi prawie od zawsze. Dziś mamy w domu trzy psy i kota, które swobodnie biegają po naszym dużym ogrodzie. To jak zapewnić im bezpieczeństwo na zewnątrz i jak zapobiegać szkodom, które mogą tam wyrządzać jest mi szczególnie bliskie. W ogrodzie zawsze znajdzie się coś co zainteresuje czworonoga. Jedne będą zrywać liście i kwiaty. Inne będą kopać wygrzebując cebulki roślin albo niszczyć trawnik. Obserwuje to u moich zwierzaków. Jamnik wchodzi do ogrodu i już szuka miejsca przy siatce gdzie mógłby się podkopać i wyjść na zewnątrz. Pekińczyk, a właściwie Pekinka – nie wiem, czy to prawidłowo odmieniam. Wiadomo, chodzi o rodzaj żeński. Ona goni za ptakami i latającymi owadami. Kiedyś użądliła ją osa. Mastifkę tybetańską interesują żaby i ślimaki. Za to nie zwraca uwagi na rośliny i swoimi ciężkim łapami przygniata je omijając z premedytacją ścieżki. A kotka? Rozdrapuje korę na drzewach i załatwia swoje potrzeby rozkopując kwiatowe rabaty. Musimy być przygotowani na te „małe” zniszczenia w ogrodzie. Zrekompensują je chwile radości ze zwierzakami i doświadczanie przeogromnej miłości jaką od nich otrzymujemy.
Niebezpieczeństwa w ogrodzie
Psy i koty uwielbiają odkrywać nowe zapachy, tekstury i inne żywe organizmy. Nie zawsze jest to dla nich bezpieczne. Zwłaszcza kiedy luźno biegają po otwartej przestrzeni, mogą spotkać wiele potencjalnych zagrożeń.
Środki chwastobójcze i owadobójcze są silnie trujące dla naszych czworonogów. W przypadku połknięcia, bądź tylko polizania mogą wystąpić problemy z oddychaniem, drgawki, a nawet śmierć. Nawozy, siarczan żelazawy używany do zwalczania mchu z trawnika, mogą powodować zatrucia. Ślimaki i żaby dość często są zakażone przez nicienie płucne. Zjedzenie takiego osobnika skutkuje u psa wewnętrznymi krwotokami i prowadzi do śmierci. Ropuchy wytwarzają przez skórę jad, który może być nawet śmiertelny dla czworonoga. Stosowanie pestycydów na ślimaki w ogrodzie gdzie przebywają zwierzęta jest nierozsądne. Metaldechyd to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w preparacie na ślimaki. Jest on, ze względu na swój smak i zapach niezwykle atrakcyjny szczególnie dla psów. Zjedzenie takiego zatrutego, rozkładającego się ślimaka jest dla psa zabójcze. Dlatego niektóre kraje wycofały ze sprzedaży metaldehyd jako moluskocyd. U nas niestety można go kupić.
Ścieżki żwirowe mogą stać się również zagrażające. Nasz pies, szczególnie dotyczy to szczeniaków potrafi połknąć kamyk. Drobne okruchy żwiru są w stanie utknąć w łapkach zwierzaka, między poduszeczkami, utrudniając mu chodzenie. Nasiona kwitnącej trawy też bywają groźne. Wbijają się w skórę, mogą dostać się do oczu zwierzaka. Kompostownik, on też niesie niebezpieczenstwo. Powinien być ogrodzony lub w zamkniętym pojemniku. Zapach gnijących produktów zachęca naszych pupili do przebywania tam. Grzyby i pleśnie wytwarzające się w tym miejscu wywołują zatrucia.
Trujące rośliny ogrodowe:
Unikaj w ogrodzie roślin groźnych dla zwierząt.
- Azalia
- Bluszcz
- Hiacynt
- Żonkil
- Krokus
- Naparstnica
- Złotokap
Jeśli masz te rośliny w ogrodzie musisz wiedzieć, że mogą być niebezpieczne.
Trujące substancje:
- Trująca jest eskulina występująca we wszystkich częściach kasztanowca. Największym zagrożeniem są kasztany.
- Żołędzie zawierają kwas garbnikowy, który uszkadza wątrobę i nerki naszych czworonogów.
- Warzywa z rodzaju allium – czosnek, cebula zawierają tiosiarczan sodu. Spożyty przez psy i koty uszkadza czerwone krwinki.
- Lilie zarówno liście jak i kwiaty, pyłek i cebule są silnie trujące dla kota
- Cebule żonkili, lilii, krokusów są bardzo toksyczne. Zagrażają szczególnie tym zwierzakom, które uwielbiają kopać.
- Pestki śliwek, wiśni, czereśni, moreli i brzoskwiń zawierają cyjanek. Jeśli zostają pogryzione stają się groźne.
.
Jak zapobiegać zniszczeniom czworonogów w ogrodzie?
Często koty sprawiają kłopot załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne na grządkach z warzywami. Jest na to kilka sposobów:
- Posiać melisę wzdłuż grządki. Jej zapach odstraszy koty.
- Rozrzucić kulki na mole
- Posadzić róże między warzywami
- Wysypać fusy z kawy wokół roślin
Przed psami chronią podniesione grządki.
Jeśli twój pies przepada za kopaniem, zrób mu miejsce w ogrodzie gdzie będzie mógł to robić. Zachęć go do tego ukrywając tam zabawki lub psie przysmaki. Pamiętaj o ogrodzeniu żeby zapewnić mu bezpieczeństwo i zniweczyć jego próby wydostania się z ogrodu.
Psy często zostawiają plamy na trawie w miejscach gdzie oddają mocz. Ponieważ jest on bogaty w azot powoduje to różne objawy na trawniku. Jeżeli trawnik jest ubogi w składniki odżywcze w tych miejscach pojawiają się ciemnozielone kępki trawy. Na dobrze odżywionym trawniku mocz przepala trawę pozostawiając żółte plamy, wokół których tworzy się zielony pierścień. Aby do tego nie dopuścić wystarczy wylać tam konewkę wody, żeby rozcieńczyć mocz. W celu zlikwidowania żółtych plam usuwamy martwą trawę. Grabimy to miejsce, wysiewamy nasiona, podlewamy i przykrywamy cieniówką, która je zabezpiecza. Gdy nasiona wykiełkują cieniówkę zdejmujemy.
Na koniec mała dygresja – nie wpadajmy w obsesję i nie wypatrujmy wszędzie zagrożeń. Za to obserwujmy co robią nasze zwierzaki w ogrodzie. Na podstawie tych obserwacji wyeliminujmy potencjalne zagrożenia.
Pozostaw komentarz