Pandemia – lekcje od natury dla człowieka

with Brak komentarzy

 

Gospodarka i życie publiczne ograniczone do minimum pokazały jak silny jest wpływ człowieka na środowisko. Mamy teraz możliwość zobaczenia tego co dzieje się w naturze, jeśli pozwolimy jej od nas odpocząć. Wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii na  całym świecie dostrzegamy pozytywne efekty ekologiczne. Przyroda odzyskuje utraconą przestrzeń.

Jaki mógłby być nasz świat?

Z powodu ograniczeń dotyczących poruszania się ludzi zwierzęta są mniej niespokojne. Mogą swobodnie przemieszczać się w swoich siedliskach. Delfiny w porcie Cagliari, ryby pływające w kanałach Wenecji, kaczki w fontannach Rzymu, jelenie wędrujące po ulicach japońskiego Nara – są pięknym symbolem tego jaki mógłby być nasz świat. W Delhi stolicy Indii, która jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, niebo zwykle szare, zmieniło kolor na niebieski. Mieszkańcy Pendżabu widzą szczyty Himalajów ze swojego okna, takich widoków nie doświadczyli od lat. W  Wenecji woda w kanałach jest tak czysta, że widać dno.

Jak pandemia wpłynęła na jakość powietrza?

Wiele fabryk zamroziło produkcję. Mniej samochodów jeździ po drogach. Większość lotów została wstrzymana. Te ograniczenia  mają wpływ na wydzielanie się dwutlenku węgla. Podróż samolotem to 31-krotnie większa emisja CO2 niż podróż pociągiem. Przy minimalizowaniu liczby lotów  problemy związane ze spalinami zmniejszają się. Gdyby nie maseczki, przemierzając centra miast moglibyśmy teraz oddychać łagodnym wiosennym powietrzem. Poprawa jego jakości związana jest też ze spadkiem NO2. Dwutlenek azotu jest głównie wytwarzany przez silniki samochodowe, elektrownie i inne procesy przemysłowe. Jest on przyczyną wielu problemów zdrowotnych, zwłaszcza chorób układu oddechowego. Według badań Uniwersytetu Stanforda, w Chinach spadek zanieczyszczeń w powietrzu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy uratował życie 4000 dzieci poniżej piątego roku życia i 73 000 dorosłych powyżej 70 roku życia.

Jest ciszej

W miastach przemysłowych między rzędami domów, na blokowiskach ćwierkają ptaki. Zwykle milkną gdy wokół jest głośno. Również hałas sejsmiczny wywołany przez człowieka spadł o około jedną trzecią. Są to szumy wibracji w skorupie planety. Zmniejszenie ich jest wynikiem ograniczenia poruszających się pojazdów, maszyn przemysłowych i innych naszych działań.

Jak zwierzęta odczuwają pandemie?

Mniejszy ruch samochodowy przynosi bezpośrednie korzyści także światu zwierząt. Każdego roku niezliczone ilości owadów, jeży, żab, królików, ptaków, i wielu innych ginie w ruchu kołowym. Ograniczenie transportu i podróży spowoduje zwiększenie ich populacji. Na morzach i rzekach jest mniej statków, a to oznacza mniejsze zanieczyszczenie wody i mniejszy hałas dla mieszkańców tego ekosystemu. Najbardziej  z tych  światowych ograniczeń korzysta flora i fauna. W lutym chiński rząd zakazał  handlu i konsumpcji dzikich zwierząt. Wkrótce ma też tam  zostać zakazana konsumpcja psów i kotów, to pozytywne efekty uboczne koronawirusa.

Prostota i minimalizm nowym stylem życia

Wzrost gospodarczy poprawia jakość życia, niestety negatywnie wpływa na równowagę ekosystemu. I tu nasuwa się pytanie: czy jedynym rozwiązaniem jest spadek stopy życiowej? Czy jesteśmy gotowi na takie zmiany? Jaką cenę musi zapłacić środowisko żebyśmy mogli kontynuować dotychczasowy styl życia? A może właśnie powrót do prostoty i minimalizm to wybór, który należy rozważyć. Jeśli uważamy, że COVID-19 jest zły, to skutki katastrofy klimatycznej będą o wiele większym globalnym kryzysem.

 

Czy grozi nam efekt odbicia?

Kiedy kryzys pandemii dobiegnie końca, a ludzie poczują się bezpiecznie i zaczną ponownie produkować, konsumować i podróżować może wystąpić „efekt odbicia”. W rezultacie wszystkie parametry skażeń znacznie wzrosną i przekroczą te sprzed pandemii. Zatem to, czy będziemy żyć na bardziej „zielonej planecie”, w sposób przyjazny dla środowiska, wspierając przyrodę? Czy będziemy kontynuować trendy z ostatnich lat? Wszystko zależy od lekcji jakie wyciągniemy z obecnej sytuacji.

Pozostaw komentarz