W ogrodach naszych babć kwiaty rosły pomiędzy warzywami. Ten sposób sadzenia roślin znany był już w starożytnym Rzymie. Dziś jest jednym z trendów ogrodowych. Sadzenie towarzyszące to metoda uprawy dwóch lub więcej różnych roślin obok siebie. To grupowanie daje im możliwość korzystania z naturalnej symbiozy. Pomaga w lepszym rozwoju i przynosi pozytywne skutki tej współpracy. Rośliny towarzyszące tłumią chwasty, przyciągają owady zapylające, odciągają szkodniki i przystwarzają wiele innych wzajemnych zysków.
Partnerstwo roślin na zasadzie win-win
Dla warzyw i kwiatów hodowanych w ogrodzie znajdą się rośliny towarzyszące, które z pewnością będą im pomagać. To wzajemne partnerstwo na zasadzie win-win opiera się na obopólnych korzyściach. Łączenie roślin płożących, niższych i wyższych eliminuje rozprzestrzenianie się chwastów, a delikatne rośliny chroni przed słońcem i wiatrem. Rośliny motylkowe – groch, fasola czy łubin, mają zdolność wiązania azotu z powietrza tym samym wzbogacają glebę w azot. Najlepiej sadzić je wokół krzewów i drzew owocowych. Drzewa i krzewy mają głębsze systemy korzeniowe niż warzywa, przez to woda jest udostępniana roślinom korzeniącym się płytko. Kocimiętka posadzona w pobliżu drzwi tarasowych odstraszy myszy. Kwiaty smagliczki przyciągną owady, których larwy zjedzą mszyce. Cynie wabią biedronki zjadające mszyce, a mięta posadzona przy sałacie zapobiegnie nadgryzaniu liści przez ślimaki. Czarnuszka damasceńska o zapachu truskawek, posadzona obok tych owoców podnosi ich walory smakowe. Ogórecznik lekarski podobnie wyostrza smak truskawek, a ponadto skutecznie przyciąga owady zapylające pszczoły i motyle. Przykłady można mnożyć.
Czosnek i róża rośliny kompatybilne
Czosnek odstrasza mszyce i inne szkodniki nie tylko róż. A ponadto fioletowe i białe główki kwiatostanów czosnku świetnie komponują się z różami. Szczypior czosnkowy swoim silnym zapachem odpycha muchówkę połyśnicę marchwiankę. Tym samym ratując uprawy marchwi.
Aksamitka towarzysz wielu upraw
Silny zapach aksamitek odstrasza mączlika i mszyce. Sadzimy je w pobliżu pomidorów i fasoli. Aksamitki zwalczają też nicienie w korzeniach melona. Poza zapachem urozmaicają swoim wyglądem i kolorem grządkę. Nie sadzimy ich w pobliżu ziół.
Rzodkiewka przyjaciel szpinaku i innych liściastych warzyw
Rzodkiewki sadzone przed marchwią rozluźniają glebę. Sadzimy je też w pobliżu szpinaku, jarmużu, sałaty. Ma to na celu przyciągnięcie do niej szkodników, które uszkadzają liście. Uszkodzone części nadziemne rzodkiewki nie wpłyną na znajdujące się pod ziemią bulwy.
Nagietek roślina towarzysząca do zadań specjalnych
Nagietek to jednoroczny kwiat, którego lepki sok zatrzymuje szkodniki. Odciąga mszyce od fasoli, mączlika od pomidorów. Zatrzymane w soku szkodniki są źródłem pokarmowym dla zapylaczy. Ta roślina jest dobrym towarzyszem dla prawie każdej uprawy ogrodowej również dla dyni.
Nasturcja wielozadaniowa roślina
Nasturcja jest magnesem dla wielu owadów. Odciąga szkodniki od innych roślin stając się przysłowiowym chłopcem do bicia. Kwiaty nasturcji przyciągają też pożyteczne owady, które zjadają szkodniki. Można ją sadzić jako roślinę okrywową tłumi wtedy chwasty i chroni pożyteczne chrząszcze i pająki. Wyostrza smak roślin dyniowatych takich jak ogórki, kabaczki i cukinia. Ponadto wygląda zjawiskowo plątając się wśród pędów ogórka.
Jakie są korzyści z sadzenia roślin towarzyszących?
Ogrodnictwo towarzyszące to jeden z aspektów ogrodu ekologicznego. Pozwala na osiągnięcie równowagi w ogrodzie bez stosowania nawozów chemicznych, pestycydów do zwalczania szkodników i chorób oraz herbicydów. Ma również korzystny wpływ na zwiększenie plonów, wspomaga zapylenie, oszczędza wodę, poprawia żyzność gleby. Wiedza o tym, które rośliny są ze sobą kompatybilne jest ważna jeśli chcemy wprowadzić zrównoważony ekosystem w naszym ogrodzie i hodować zdrowe owoce i warzywa. Pozwala także na maksymalizację wydajności ogrodu.
Pozostaw komentarz