Doświadczanie ASMR – co to takiego?

with Brak komentarzy

ASMR – Autonomous Sensory Meridian Response to zjawisko, które uwalnia w nas uczucie przyjemności i relaksu. Doznania ciepła i mrowienia zaczynające się na skórze głowy. Spływające w dół przez szyję do kręgosłupa. Doświadczamy go przez dotyk, dźwięk i obraz. Dotyk to delikatne głaskanie i przytulanie. ASMR wyzwalany w odpowiedzi na określone dźwięki to np. cichy szept, szelest papieru, drapanie, stukanie itp. Wizualne wyzwalacze to między innymi obserwowanie czyichś płynnych ruchów czy miłego wyrazu twarzy. Nie ma jednego wspólnego dla wszystkich bodźca wywołującego ASMR. Wyzwalacze tego zjawiska różnią się i są zindywidualizowane u poszczególnych osób.

Jak doświadczamy ASMR?

Wrażenia ASMR dzielimy na:

  1. Fizyczne – to co czujesz. Czyli mrowienie, dreszcz, ciarki, przyjemne ciepło.
  2. Psychologiczne – jak się czujesz. Uczucie odprężenia, wyciszenia, rozluźnienia, spokoju czy senności.

Filmy ASMR moda czy  środek zastępczy?

Filmy ASMR to internetowy fenomen ostatniej dekady. Szczególnie dużo znajdziemy ich na You Tube. Dziennie powstaje tam około 200 filmów tego typu. W 2018r. podczas oglądania filmu ASMR przeprowadzono badanie na uczestnikach seansu. Oglądający doświadczali zwolnienia tętna i zwiększonego przewodnictwa skóry. Zanotowano aktywację w przyśrodkowej korze przedczołowej, związanej miedzy innymi z samoświadomością, zachowaniem społecznym, szczególnie komunikacją interpersonalną. Naukowcy twierdzą, że ASMR naśladuje przyjemności, które wynikają z zaangażowania społecznego i tworzenia więzi międzyludzkich. Może to jest odpowiedź na pytanie dlaczego tak popularne jest oglądanie filmów wywołujących ASMR. Symulują one rzeczywiste wyzwalacze ASMR. Może nie są tak atrakcyjne jak te w prawdziwym życiu. Jednak całkiem pomocne w odstresowaniu czy zasypianiu.

Dlaczego ludzie praktykują ASMR?

Większość respondentów twierdzi, że wykorzystuje go do relaksu. Również po to, by ułatwić sobie zasypianie. Podobnie jak medytacja ASMR poprawia nastrój, zmniejsza objawy bólu i przynosi ulgę w stanach depresji. W dobie pandemii  COVID-19 przy ograniczonych kontaktach międzyludzkich, internetowe filmy wyzwalające ASMR pomagają zachować równowagę i tworzą namiastkę bezpieczeństwa, a tym samym osłabiają poczucie samotności.

 

 

Pozostaw komentarz