Jak stworzyć ogród zmysłów?

with Brak komentarzy

 

Ogród sensoryczny, inaczej ogród zmysłów. To przestrzeń zaprojektowana tak, by można było doświadczać jej za pomocą wszystkich zmysłów. Jest efektem powiązania percepcji wzrokowej, zapachowej, smakowej, słuchowej i dotykowej. Wszystkie ogrody w taki czy inny sposób przemawiają do zmysłów. Ogród sensoryczny dąży do maksymalizacji wrażeń jakie możemy uzyskać przebywając w nim.

Percepcja wzrokowa

Dominująca w odbiorze zielonej przestrzeni i to na niej skupiamy najczęściej naszą uwagę. Jest dużo możliwości, by wizualnie uatrakcyjnić ogród. Estetyka to kwestia osobistego gustu i o niej nie będę tu pisać. Dla wzroku istotny jest kolor, to on wzbudza nasze zainteresowanie. Wybieramy takie rośliny i ich zestawy, które dają ciekawe efekty kolorystyczne prze cały rok. Łączymy kolory kontrastujące ze sobą. Niebieskie kwiaty z krzewem o bordowych liściach. Tworzymy plamę jednego koloru.  Często w swoich projektach bazuję na trzech kolorach. Niebieski – krzewy iglaste o niebieskich igłach, byliny o niebieskich kwiatach. Biały- krzewy i byliny biało kwitnące. Łączę to z żółtym akcentem – żółto kwitnący krzew, byliny o cytrynowych kwiatach. Żółty kolor można zastąpić wprowadzając krzewy i drzewa o bordowych liściach. Wybierając określone schematy kolorów pamiętajmy, że błękit, zieleń i biel uspokajają. Czerwień, pomarańcz i żółcie stymulują do działania. Warto zwrócić uwagę na kolor nawierzchni. Jak będą wyglądać kamienie suche, a jak mokre.

W ciemności zmysł wzroku słabnie, a dźwięki w ogrodzie stają się bardziej zauważalne.

Percepcja słuchowa

Dźwięki w ogrodzie możemy podzielić na naturalne i te aktywowane przez człowieka. Naturalne to wiatr poruszający gałęziami, szeleszczący w ozdobnych trawach, grzechoczący w główkach nasion. To śpiew ptaków, brzęczące i buczące owady. Chrzęst żwiru pod stopami, szelest liści jesienią. Człowiek przez sadzenie roślin przyciągających owady wprowadza do ogrodu dźwięki przez nie wydawane. Budując kaskady, strumienie, fontanny i inne wodne elementy  wzbogaca ogród o odgłosy kapiącej i rozpryskującej się  wody.

Percepcja zapachowa

Ogrody są pełne mieszających się zapachów i aromatów, wydzielanych przez kwiaty i zioła. Inny zapach ma ścięta trawa, woda w oczku, kompostownik, liście jesienią. Zapach może być problemem dla alergików szczególnie ten połączony z kwitnieniem i uwalnianiem pyłku.

Percepcja smakowa

Jest wiele pysznych roślin. Krzewów ze smacznymi owocami, drzewek owocowych. Ziół, które mają całą gamę smaków. Warzywa hodowane w ogrodzie na pewno różnią się smakiem od tych kupowanych w marketach.

Percepcja dotykowa

To możliwość dotknięcia jak największej części ogrodu i rozpoznania różnic między wyglądem, a dotykiem. Ostre źdźbła traw, delikatnie miękkie liście, szorstkie łodygi, kłujący mech o aksamitnym wyglądzie, puszyste główki nasion. Doświadczanie przepływającej przez ręce wody z kaskady, chropowaty kamień na ścieżce i wygładzony na dnie strumienia.

Ogród sensoryczny to miejsce zachęcające do eksploracji, dotykania, wąchania, smakowania i słuchania. Przebywanie w takim ogrodzie zapewnia szeroki zakres doznań. Dobrze zaprojektowany może się stać ucztą dla naszych zmysłów. W przestrzeni publicznej parki w duchu sensorycznym często dzielą się na sektory – odpowiadające jednemu ze zmysłów. Idea ogrodów zmysłów w Polsce jest jeszcze mało popularna. Pomysły podejmujące ich koncepcje zwykle kończą się na papierowych, nigdy nie zrealizowanych projektach.

Pozostaw komentarz