Ogród sensoryczny, inaczej ogród zmysłów. To przestrzeń zaprojektowana tak, by można było doświadczać jej za pomocą wszystkich zmysłów. Jest efektem powiązania percepcji wzrokowej, zapachowej, smakowej, słuchowej i dotykowej. Wszystkie ogrody w taki czy inny sposób przemawiają do zmysłów. Ogród sensoryczny dąży do maksymalizacji wrażeń jakie możemy uzyskać przebywając w nim.
Percepcja wzrokowa
Dominująca w odbiorze zielonej przestrzeni i to na niej skupiamy najczęściej naszą uwagę. Jest dużo możliwości, by wizualnie uatrakcyjnić ogród. Estetyka to kwestia osobistego gustu i o niej nie będę tu pisać. Dla wzroku istotny jest kolor, to on wzbudza nasze zainteresowanie. Wybieramy takie rośliny i ich zestawy, które dają ciekawe efekty kolorystyczne prze cały rok. Łączymy kolory kontrastujące ze sobą. Niebieskie kwiaty z krzewem o bordowych liściach. Tworzymy plamę jednego koloru. Często w swoich projektach bazuję na trzech kolorach. Niebieski – krzewy iglaste o niebieskich igłach, byliny o niebieskich kwiatach. Biały- krzewy i byliny biało kwitnące. Łączę to z żółtym akcentem – żółto kwitnący krzew, byliny o cytrynowych kwiatach. Żółty kolor można zastąpić wprowadzając krzewy i drzewa o bordowych liściach. Wybierając określone schematy kolorów pamiętajmy, że błękit, zieleń i biel uspokajają. Czerwień, pomarańcz i żółcie stymulują do działania. Warto zwrócić uwagę na kolor nawierzchni. Jak będą wyglądać kamienie suche, a jak mokre.
W ciemności zmysł wzroku słabnie, a dźwięki w ogrodzie stają się bardziej zauważalne.
Percepcja słuchowa
Dźwięki w ogrodzie możemy podzielić na naturalne i te aktywowane przez człowieka. Naturalne to wiatr poruszający gałęziami, szeleszczący w ozdobnych trawach, grzechoczący w główkach nasion. To śpiew ptaków, brzęczące i buczące owady. Chrzęst żwiru pod stopami, szelest liści jesienią. Człowiek przez sadzenie roślin przyciągających owady wprowadza do ogrodu dźwięki przez nie wydawane. Budując kaskady, strumienie, fontanny i inne wodne elementy wzbogaca ogród o odgłosy kapiącej i rozpryskującej się wody.
Percepcja zapachowa
Ogrody są pełne mieszających się zapachów i aromatów, wydzielanych przez kwiaty i zioła. Inny zapach ma ścięta trawa, woda w oczku, kompostownik, liście jesienią. Zapach może być problemem dla alergików szczególnie ten połączony z kwitnieniem i uwalnianiem pyłku.
Percepcja smakowa
Jest wiele pysznych roślin. Krzewów ze smacznymi owocami, drzewek owocowych. Ziół, które mają całą gamę smaków. Warzywa hodowane w ogrodzie na pewno różnią się smakiem od tych kupowanych w marketach.
Percepcja dotykowa
To możliwość dotknięcia jak największej części ogrodu i rozpoznania różnic między wyglądem, a dotykiem. Ostre źdźbła traw, delikatnie miękkie liście, szorstkie łodygi, kłujący mech o aksamitnym wyglądzie, puszyste główki nasion. Doświadczanie przepływającej przez ręce wody z kaskady, chropowaty kamień na ścieżce i wygładzony na dnie strumienia.
Ogród sensoryczny to miejsce zachęcające do eksploracji, dotykania, wąchania, smakowania i słuchania. Przebywanie w takim ogrodzie zapewnia szeroki zakres doznań. Dobrze zaprojektowany może się stać ucztą dla naszych zmysłów. W przestrzeni publicznej parki w duchu sensorycznym często dzielą się na sektory – odpowiadające jednemu ze zmysłów. Idea ogrodów zmysłów w Polsce jest jeszcze mało popularna. Pomysły podejmujące ich koncepcje zwykle kończą się na papierowych, nigdy nie zrealizowanych projektach.
Pozostaw komentarz