Alergia jest jednym z największych problemów medycznych nie tylko w Polsce. Ponad 40% mieszkańców naszego kraju ma różnego rodzaju alergie. Dla wielu z nas to niekończące się kichanie, katar sienny, drapanie w gardle, swędzenie i łzawienie oczu, a nawet epizody astmy. Dla ludzi z sezonowymi alergiami wiosna może być koszmarem w związku z tym, że wszystko kwitnie.
Jak uczulają rośliny wiatropylne?
Pyłek to komórki rozrodcze roślin. Wysoki poziom białka w pyłku sprawia, że jest silnie uczulający. Produkują go jedynie rośliny męskie, żeńskie nie wytwarzają go wcale. U roślin dwupiennych ogromne ilości pyłku są produkowane w celu dotarcia do rośliny żeńskiej, rosnącej gdzieś niedaleko. Lekki pyłek przenoszony przez wiatr unosi się w powietrzu. Jest zazwyczaj koloru żółtego, może być też biały, brązowy, fioletowy, a nawet czerwony. U roślin jednopiennych na, których znajdują się męskie i żeńskie kwiaty jest podobnie. Gdy kwiaty męskie znajdują się wyżej pyłek musi opaść na kwiaty żeńskie rosnące niżej. W odwrotnej sytuacji gdy kwiaty żeńskie rosną wyżej, a męskie niżej pyłek unosi się do góry i taka roślina jest dużo bardziej alergenna. Rośliny zapylane przez wiatr zazwyczaj mają niepozorne, małe kwiatki w kolorze zielonym.
Rośliny zapylane przez owady i ptaki
Kwiaty zapylane przez owady i ptaki raczej nie wywołują reakcji alergicznych. Kwiaty te mają zwykle ciężki i lepki pyłek nie unoszący się w powietrzu. Są pachnące, a kolor płatków mają od niebieskiego, poprzez fioletowy do białego i żółtego. Owady nie widzą czerwonego koloru jest on dla nich szary. Czerwone kwiaty często zapylają ptaki.
Kiedy jesteśmy narażeni na alergeny w powietrzu?
- Drzewa uwalniają pyłek wczesną wiosną marzec-kwiecień.
- Trawy nieco później kwiecień-maj.
- Chwasty pylą od czerwca do sierpnia.
- Zarodniki pleśni grzybowych wytwarzają się od września do listopada.
- Nie tylko pyłki powodują alergie czasem jest to zapach kwiatów. Niektóre rośliny wytwarzają też sok, który może wywoływać reakcje alergiczne skóry.
Jakich roślin nie sadzić w ogrodzie alergika?
Trawy, które zapyla wiatr są ważnym producentem pyłku. Wszystkie trawy uczulają. Drzewa liściaste, których unikamy to: jesion, lipa, grab, dąb, olcha, buk, wierzba, leszczyna, topola, brzoza, wiąz, klon, platan. Z drzew iglastych cyprysa i sosny. Z krzewów stronimy od: ostrokrzewu-formy męskiej, forsycji, ligustra, jaśminu, hortensji bukietowej, bukszpanu, barwinka. Pnączy, których nie sadzimyw ogrodzie alergika to: wiciokrzew, glicynia i bluszcz. Chwasty mogące uczulać to: babka zwyczajna, komosa, mniszek lekarski. Nie sadzimy też dali, słonecznika, chryzantemy, stokrotki, bylicy, szarłatu zwisłego, nawłoci kanadyjskiej, krwawnika pospolitego, nagietka lekarskiego, rumianku, rudbecki, margaretki.
Rośliny przyjazne alergikom
Drzewa, które możemy sadzić to drzewa owocowe, jak również magnolia, klon norweski, świerk kłujący, modrzew, thuja. Owady zapylają jaskrawo kwitnące rośliny. Krzewy takie jak azalia, rhododendron, hortensja ogrodowa, kalina, hibiskus, pięciornik, dereń, irgi, głóg, róże, lawenda, jałowiec. Z kwiatów najbezpieczniejsze są niecierpek, petunia, begonia, werbena, bratek, żonkil, tulipan, fuksje, liliowce, malwy, rozchodniki, fiołek, piwonia, mieczyk, irys, lwia paszcza, szałwia, hosta. Z pnączy powojniki.
12 zasad które obowiązują w ogrodzie alergika
- nie sadź roślin zapylanych przez wiatr,
- regularnie koś trawnik, żeby nie dopuścić traw do kwitnienia,
- nie koś trawy w wietrzne dni,
- trawniki tam gdzie można zastępuj roślinami okrywowymi,
- nie przycinaj krzewów gdy kwitną,
- krzewy wiatropylne np. bukszpan – najlepiej przycinaj nie dopuszczając do ich kwitnienia,
- sadź gęste, zimozielone żywopłoty, które pomogą odfiltrować pyłki przenoszone przez wiatr,
- unikaj sadzenia roślin silnie pachnących,
- sadź rośliny żeńskie, które nie wytwarzają pyłku,
- usuwaj regularnie chwasty, nie pozwalając żeby kwitły,
- unikaj wychodzenia na zewnątrz w dni, w których ilość pyłku jest wysoka, bądź wieje silny wiatr,
- prace w ogrodzie wykonuj w chłodne, pochmurne dni wcześnie rano.
Pozostaw komentarz