Jak zagospodarować ogród przy schodach?

with Brak komentarzy

Przy nieruchomościach położonych w miejscach o zróżnicowanej rzeźbie terenu często mamy dwa, a nawet trzy poziomy. Żeby przedostać się z jednego na drugi potrzebne są schody. W kształtowaniu krajobrazu te przejścia stanowią miejsca prowadzące na płaski teren. Schody bardziej wtopią się w krajobraz jeśli zastosujesz po obu stronach nasadzenia. Odpowiednio zagospodarowany ogród przy schodach może stać się centralnym punktem terenu.

 

Schody w ogrodzie

Mają nie tylko znaczenie funkcjonalne to również stylowy dodatek w ogrodzie. Ich projekt powinien być spójny z architekturą domu i podkreślać charakter ogrodu.  Z nowoczesną architekturą będą współgrały szerokie betonowe schody. W bardziej naturalistycznym swobodnym stylu sprawdzą się te z naturalnego kamienia. Schody drewniane z wykorzystaniem podkładów kolejowych dobrze się komponują w ogrodach krajobrazowych.

ogród przy kamiennych schodach

Jak sadzić rośliny przy schodach?

Można sadzić symetrycznie. Po obu stronach stopni dokładnie takie same rośliny. Nie zawsze trzeba przestrzegać takiej równowagi. W ogrodzie skalnym przy schodach odbicie lustrzane wcale nie jest wskazane. Podobnie w ogrodach stylizowanych na japońskie. Ważne jest żeby utrzymać harmonię z resztą ogrodu.

ogrod przy shodach nie musi byc symetryczny

Jakie rośliny na skarpę przy schodach?

Ogród przy schodach inspirowany krajobrazem śródziemnomorskim nadaje im elegancki formalny wygląd. Dominują tu cyprysy i lawenda. Możemy również ustawić donice z roślinami, które urozmaicą przestrzeń. Taki charakter nasadzeń pasuje nie tylko do nowoczesnej architektury.

styl ogrodu przy schodach

Przy schodach świetnie sprawdzą się byliny i kontrastujące z nimi trawy ozdobne. Kolory bylin  i  ruch traw buduje dramaturgię w ogrodzie.

 

symetryczny ogród przy schodach

 

Pozostaw komentarz