Zima jest dobrym okresem na to, żeby zaplanować ogród. Długie wieczory wyjątkowo sprzyjają kreatywnej pracy. Może stary ogród już Ci się znudził? Albo chcesz stworzyć inny łatwiejszy w utrzymaniu? Zanim opracujesz nowy plan już istniejącego ogrodu, bądź sporządzisz projekt ogrodu od podstaw – odpowiedz sobie na kilka pytań.
.
Jaki styl ogrodu wybrać?
Teren przylegający do domu stanowi jego integralną całość. Dobrze jest tak go urządzić, żeby był architektonicznym przedłużeniem budynku. Kolejnym wnętrzem spójnym z całością. Zastanów się jaki styl ogrodu będzie najlepiej pasował do twojego domu? Jaka estetyka jest tobie najbliższa? Czy preferujesz ogród rustykalny, nowoczesny, a może elegancki? Być może lubisz ogrody formalne, gdzie panuje symetria i geometryczne kształty? Możliwe, że gustujesz w stylu swobodnym, o opływowych kształtach rabat i ścieżek? Używanie powtarzających się układów, linii i form tworzy jedność i spokój w ogrodzie. Tym samym sprzyjającą atmosferę do wypoczynku. Zbieraj swoje ogrodowe inspiracje, by wykorzystać je przy planowaniu ogrodu.
Jaką funkcję ma pełnić ogród?
Zaplanuj funkcje poszczególnych części ogrodu. Tak zwanych pokoi ogrodowych. Nawet dysponując małą przestrzenią warto to zrobić. Strefa rekreacji i plac zabaw dla dzieci powinny być oddzielone od miejsca, w którym chcesz odpocząć czytając książkę. Od twojego stylu życia zależy to jak zaplanujesz ogrodowe wnętrza.
Ile czasu możesz poświęcić na pracę w ogrodzie?
Rozważ pielęgnację ogrodu. Czy masz ochotę pielić grządki? Jeśli tak możesz stworzyć rabatę z roślinami cebulowymi. Lubisz pracę w ogrodzie i chcesz mieć świeże warzywa, pomyśl o warzywniku. Niektóre rośliny trzeba przycinać, czasem nawet dwukrotnie w sezonie. Czy znajdziesz na to czas? Trawnk też wymaga nieustannego zachodu.
Jakie media należy wprowadzić do ogrodu?
Zaplanuj wyprowadzenie prądu i wody na zewnątrz. Instalacje elektryczne posłużą do oświetlenia ogrodu. Woda zaś do podlewania roślin. W postaci systemów automatycznego nawadniania, linii kroplujących bądź zraszaczy.
Mała architektura, co wybrać?
Altanki, pergole, fontanny, oczka wodne, ściany wodne, drewutnie, paleniska, meble ogrodowe. Jest tego mnóstwo. Wszystkiego nie można mieć w ogrodzie. Staraj się nie wprowadzać zbyt wielu elementów, szczególnie na małej powierzchni. Skup się na prostych, eleganckich detalach, które obronią się w każdej przestrzeni.
Jakie wybrać rośliny?
Masz już zaplanowaną przestrzeń, teraz nadszedł czas żeby na planie umieścić rośliny. Wypisz wszystkie rośliny, które się tobie podobają. Poszperaj w katalogach, na stronach szkółek w internecie. Sprawdź w jakich mogą rosnąć warunkach. Podejrzy te u sąsiadów, żeby zorientować się co nieźle rośnie na twoim terenie. Podziel je ze względu na funkcje jakie mają pełnić w ogrodzie: estetyczne, zacieniające, akustyczne itp. Dobierając rośliny pamiętaj o ich ostatecznym rozmiarze i planuj pozostawiając wystarczającą przestrzeń na ich rozwój. Przy sadzeniu roślin weź pod uwagę kierunki geograficzne, nasłonecznienie i zacienienie. I jeszcze jedno miej na uwadze te, których owoce zimą będą stanowić pożywienie dla ptaków.
Jaki budżet możesz przeznaczyć na ogród?
Mając gotowy plan ogrodu, dobrane rośliny zrób kosztorys. Pozwoli to stworzyć ogród w budżecie, którym dysponujesz. Niekiedy trzeba będzie zrezygnować z niektórych elementów projektu. Pamiętaj, że ogród nie musi powstać od razu w jednym roku. Trzymając się planów możesz tworzyć go etapami, nawet przez kilka lat.
Pozostaw komentarz