Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

with Brak komentarzy

Po zachodzie słońca Twój ogród wcale nie musi tonąć w ciemności. Możesz nadać mu nowy wymiar poprzez wprowadzenie na zewnątrz oświetlenia. Światło poprawi atrakcyjność Twojego domu i ogrodu. Stworzy miękką i przytulną atmosferę zachęcającą do przebywania na zewnątrz po zmroku.roślina w świetle

Oświetlenie LED w ogrodzie

W ogrodach  stosujemy oświetlenie o bezpiecznym napięciu 24 lub 12V. Oświetlenie LED jest niskonapięciowe. Zapewnia energooszczędne źródło światła. Wymaga transformatora i gniazda zewnętrznego. Transformator przekształca napięcie płynące z sieci na niższą wartość 12V obsługującą tego typu oświetlenie. Przewody doprowadzające prąd trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniem zamykając je w wodoodpornym przewodzie. Dodatkowa trzeba je zakopać na głębokość ok. 80cm.

Oświetlenie solarne

Ekologicznym rozwiązaniem dla twojego ogrodu bez zwiększania rachunków za energię będzie oświetlenie zasilane energią słoneczną. Energia słoneczna nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani odpadów. Można ją wykorzystać jako odnawialne, bezemisyjne źródło prądu. Światło zasilane tą energią to dobry sposób na oświetlenie domu i ogrodu w nocy, bez ponoszenia kosztów.

Solarne lampy ogrodowe

Lampy solarne są coraz bardziej popularne. Nie musisz się martwić o doprowadzenie prądu, ani o zewnętrzne gniazdka do obsługi oświetlenia. Oświetlając ogród solarnie sprawisz, że to miejsce będzie w harmonii z Ziemią. Solarne lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną wykorzystują technologię diod elektroluminescencyjnych inaczej diod LED. Fotowoltaiczny panel słoneczny jest źródłem energii, którą pobiera dioda LED i przekształca ją w światło. Wykorzystuje w tym celu  silnik prądu stałego do przepływu mocy z fotowoltaicznego panelu. Lampy solarne mają ogniwo fotowoltaiczne, taki miniaturowy panel słoneczny. Przechwytuje on energię słoneczną i przechowuje w małej baterii wewnątrz lampy. Promienie słoneczne ładują akumulator baterii. Większość takich lamp posiada wbudowany czujnik światła, który zapala je o zmierzchu.

oświetlanie ogrodu

Jak określić cele oświetleniowe w ogrodzie?

Żeby uzyskać profesjonalny i spójny wygląd oświetlanej przestrzeni należy określić cele oświetleniowe i stworzyć plan iluminacji. Odpowiedz sobie na pytania: które obszary w ogrodzie chcesz uwypuklić poprzez oświetlenie? Jakie miejsca w celu bezpieczeństwa wymagają oświetlenia? Podświetlając drzewa i ciekawe architektonicznie rośliny dodasz głębi i miękkości otoczeniu. O zmroku będzie tam panowała przyjazna i ciepła atmosfera. Podświetlenie od góry i od dołu frontowego wejścia doda mu głębi. Jeśli masz kolumny możesz je również podświetlić, podkreśli to ich kształty.

Funkcje oświetlenia w ogrodzie

Oświetlenie domu, tarasu i całego ogrodu musi mieć zrównoważony charakter. Powinno być zarówno funkcjonalne jak i dekoracyjne. Wybieraj lampy, które uzupełnią styl domu i ogrodu. Ze względu na funkcje  oświetlenie można podzielić na trzy grupy:

  1. Światło ogólne zapewnia oświetlenie całej przestrzeni
  2. Oświetlenie zadaniowe ma na celu rozjaśnić określone miejsca dla zachowania bezpieczeństwa i ułatwienia poruszania się po terenie.
  3. Światło akcentujące – typowo dekoracyjne służy do zwrócenia uwagi na ciekawe elementy w krajobrazie.

. lampa ogrodowa

Rodzaje lamp ogrodowych

  1. Punktowe lampy i reflektory z ustawionym kątem padania światła nadają się do oświetlania elementów architektury i krajobrazu np. drzew, architektonicznych roślin, kwiatów, ścian i domu. Aby stworzyć efekt księżyca w ogrodzie umieść reflektor wysoko na drzewie i skieruj go w dół. Konary i liście utworzą cienie i tekstury na nawierzchni.
  2. Taśmy ledowe służą do zaakcentowania elementów zewnętrznych takich jak taras, altana, pergola czy balustrady.
  3. Lampy nawierzchniowe to małe niskoprofilowe lampki wpuszczane. Są stosowane w celu zapewnienia oświetlenia i bezpieczeństwa.  Na podjazdach, ścieżkach, trawnikach i schodach-mocowane do podstopnic.
  4. Łańcuchy świetlne to sznurek lampionów, które można zawiesić  na drzewach, pergoli czy wzdłuż ogrodzenia. Mieszaj na nim chłodne i ciepłe światło. Uczyni to przestrzeń ciekawszą. Gra światła i cienia może być bardzo intrygująca, szczególnie gdy lampiony poruszają się na wietrze.
  5. Podwodne światła LED całkowicie zanurzone w wodzie nadają się do oświetlenia fontann, stawów, kaskad, oczek wodnych i basenów.

oświetlenie girlandami miejsca wypoczynkowego

 

Pozostaw komentarz