Jakie rośliny posadzić na balkonie?

with Brak komentarzy

 

Przestrzeń na balkonie to miejsce gdzie możesz stworzyć swój ogród. Mieszkasz w mieście, w bloku to nawet niewielki balkon może dać Ci dużo radości. Balkonowe ogrody pokazują nam, że żadna przestrzeń nie jest zbyt mała, by mogły na niej rosnąć kwiaty. To miejsce na świeżym powietrzu, gdzie rośliny są najwłaściwszym elementem dekoracji. Sprawiają, że balkony przypominają dzieła malarskie. Stylizacja balkonu za pomocą roślin ma  duży wpływ na to jak się tam czujemy.

 

Jak dobrać rośliny na balkon?

Balkon jest kolejnym wnętrzem w naszym mieszkaniu i powinien być spójny z pozostałymi pomieszczeniami. Kolory roślin mogą nawiązywać do elewacji domu. Do kolorów wnętrza naszego mieszkania. Mogą to być po prostu kolory, które lubimy. Ja cenię zestawy kwiatów niebieskich, białych i żółtych. Jednolity kolor, a do tego jeden rodzaj kwiatów  na balkonie jest dla mnie nudny.  Nie ma większych ograniczeń w zestawianiu roślin balkonowych. Twoja wyobraźnia i kreatywność na pewno Ci podpowie jakie wybrać rośliny. Na niewielkiej przestrzeni sadzimy rośliny kaskadowo. Grupujemy wyższe z tyłu, a mniejsze z przodu. Dobrym rozwiązaniem są drabinki na pnącza. To świetna opcja, by zwykłe ściany przekształcić w barwny obraz z roślin.

Jak obsadzić skrzynki balkonowe?

Zaczynamy od przygotowania skrzynek. Otwory w skrzynkach zakrywamy, najlepiej kawałkami starych ceramicznych doniczek. Zapobiega to zapchaniu otworów ziemią, a nadmiar wody będzie mógł odpłynąć nie powodując zastojów. Wsypujemy i równo rozkładamy keramzyt. Będzie to warstwa drenażowa. Wypełniamy skrzynkę ziemią i sadzimy rośliny. Rośliny pnące umieszczamy pod skosem z przodu skrzynki. Rośliny o pokroju wzniesionym sadzimy z tyłu skrzynki. Dosypujemy ziemi i lekko ugniatamy. Po posadzeniu podlewamy i nawozimy rośliny. Wierzchnią warstwę ziemi możemy przysypać keramzytem. Ziemia nie będzie wtedy tak szybko obsychać. Do obsadzenia 1m skrzynki o głębokości 20cm potrzebujemy 8 sadzonek.

Jak dbać o rośliny w skrzynkach?

  1. Nawożenie

Do bujnego kwitnienia, rośliny  potrzebują dobrej ziemi i odpowiedniego nawożenia. Najważniejsze składniki odżywcze dla roślin to azot(N), fosfor(P) i potas(K). Nawóz do roślin kwitnących ma zwiększoną ilość fosforu, nawóz do roślin ozdobnych z liści ma więcej azotu. Nawozimy rośliny raz w tygodniu. Można zastosować do gleby nawóz o przedłużonym działaniu, wtedy nawożenie dodatkowe stosujemy raz w miesiącu.

2. Nawadnianie

Najwłaściwszą porą na podlewanie jest rano, zanim będzie gorąco. Można podlewać pod  wieczór kiedy jest już chłodniej. Podlewanie w pełnym słońcu nie ma zbytniego sensu, gdyż woda szybko wyparuje.

3. Usuwanie przekwitłych kwiatów

Kwiaty po zapyleniu tworzą owoce i nasiona, a roślina przestaje kwitnąć. Żeby do tego nie dopuścić należy regularnie usuwać zawiązki owoców. Szczególnie jest to widoczne u fuksji, jeśli nie oberwiemy przekwitłych kwiatów w krótkim czasie wytworzą się fioletowe owoce.

 Jak strony świata wpływają na rośliny?

Balkon wschodni.

Miejsce, w którym większość roślin będzie się czuła dobrze. Nie przeszkadza im nadmiar słońca, a w godzinach popołudniowych cień daje im wytchnienie.

Balkon południowy.

Rośliny mogą tu być narażone na poparzenia. Nadmiar słońca będzie wysuszał ziemię. W upalne dni podlewamy rośliny dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Najlepiej sprawdzą się  tu jasne gliniane donice i skrzynki. Nie będą się mocno nagrzewać. Dobrze jest osłaniać rośliny parasolem, markizami. Poradzą sobie tu pelargonie, dalie , goździki itp. Sprawdzą się rośliny o srebrnych liściach: lawenda, artemisia, senecio. Liście tych roślin odbijają promienie słoneczne .

Balkon zachodni.

Rano jest chłodno i panuje cień, a od godzin popołudniowych rośliny wygrzewają się w słońcu. Większość roślin będzie miała tu dobre warunki do wzrostu.

Balkon północny.

Zacieniony, brak tu słońca. Masz taki balkon, nie martw się, znajdą się  rośliny, które będą rosły w tych warunkach. Należą do nich: begonia bulwiasta, lobelia, bratki, niecierpek, bluszcz, bluszczyk kurdybanek.

Rośliny na balkonach muszą wytrzymać wiatr i deszcz. Szczególnie niebezpieczny jest wiatr. Może wywrócić skrzynki, złamać pędy, liście. Wysusza nadmiernie podłoże. Na balkonach wystawionych na działanie wiatru nie sadzimy pnączy. Jeśli chcemy, zachęcić motyle do odwiedzania naszego balkonu, warto posadzić lawendę, kocimiętkę, wrzos, cynię i dalię.

Moje propozycje roślin na balkon

Wiosna:

 rośliny cebulowe, które sadzimy już  jesienią. Bratek, niezapominajka i pierwiosnek są najczęściej sadzone wiosną do skrzynek balkonowych.

Lato:

począwszy od pnączy: pelargonii bluszczolistnych, surfinii, bakopy, lobelii, bidensu, fuksji, do roślin wzniesionych:  goździków, petunii, begoni bulwiastej, dadali i wielu innych kwiatów kwitnących latem.

Jesień:

 sadzimy wrzosy i wrzośce, chryzantemy i bratki. Wrzosy i wrzośce mogą pozostać w skrzynkach przez zimę.

Zima:

 wrzosy , ciemiernik i golteria będą nas cieszyć w zimowe dni.

Kupując rośliny na balkon postaraj się mieć już gotową koncepcję. Jakie chcesz posadzić pnącza, a jakie rośliny wzniesione, jak dobierzesz je kolorystycznie. Na pewno ułatwi Ci to zakupy i uchroni przed kupnem roślin, które nie będą do siebie pasowały.

Pozostaw komentarz