Piękny trawnik, któż by nie chciał go mieć. Żeby się tak stało trawnik wymaga starannego założenia. Potem systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewania, koszenia, nawożenia, napowietrzania, stosowania herbicydów. Działania te generują koszty finansowe i zaprzątają nasz czas oraz negatywnie wpływają na środowisko. Emisja toksycznych substancji podczas koszenia kosiarką spalinową, nawozy, pestycydy, zużycie wody. Jeśli masz dość cotygodniowego koszenia i wzrastających latem rachunków za wodę zastąp trawnik roślinami okrywowymi. Zminimalizowanie trawnika będzie miało również korzystny wpływ na środowisko. W przypadku gdy trawnik jest dla Ciebie wizytówką ogrodu, lubisz pracę przy jego utrzymaniu, zapisz się na mój bezpłatny newsletter. Otrzymasz napisany przeze mnie poradnik dotyczący pielęgnacji trawnika. Znajdziesz w nim wskazówki: jak założyć trawnik i jak dbać o niego. Prześledzisz sezonowość prac. Rozpoznasz objawy chorób traw i dowiesz się jak je leczyć. Dwanaście stron rzetelnej wiedzy. Zapraszam do pobrania ABC pięknego trawnika przy zapisie na newsletter.
Alternatywy dla trawników
Możemy zmniejszyć areał trawy poprzez zastąpienie go innymi nawierzchniami lub małą architekturą np:
- Żwirem
- Zrębkami bądź korą
- Mchem
- Nisko rosnącymi krzewami
- Łąką kwietną
- Zadarnianiem
- Trawami ozdobnymi
- Ogrodem skalnym
- Ogrodem ziołowym
- Warzywniakiem
- Kwietnikiem
- Sadem
- Tarasem
- Patiem
- Altaną
- Paleniskiem z częścią wypoczynkową
- Placem zabaw przy użyciu sztucznej trawy
- Ścieżkami
Rośliny okrywowe
Rośliny okrywowe to te, które tworzą zwarte runo. W naturze mamy wrzosowiska, łąki kwietne, kosodrzewinę zadarniającą górskie tereny. Czemu by tego nie przenieść do naszych ogrodów. Zadarnianie to nie tylko zdobienie i estetyczne doznania. Dodatkowo chroni glebę przed erozją, którą wywołuje wiatr, śnieg i woda. Zabezpiecza przed zachwaszczeniem i przesuszeniem. Stanowi zamiennik dla trawnika w newralgicznych miejscach ogrodu, tam gdzie jego pielęgnacja jest utrudniona. W miejscach bardzo nasłonecznionych, zacienionych i na pochyłościach terenu.
Koniczyna
Mało wymagająca roślina okrywowa. Koszenie jest ograniczone do 2, 3 razy w sezonie. Potrzebuje niewielkiej ilości wody. Nie nadaje się do obszarów o dużym natężeniu ruchu, ale w ogrodzie powinna się sprawdzić.
Bluszcz
Na dużych obszarach bez innych roślin wydaje się być monochromatyczny. Ma za to dużo zalet. Jest łatwy w uprawie. Do wzrostu wystarczy mu niewielka ilości wody. Wymaga przycinania gdyż jest ekspansywny.
Tymianek
Nie wymaga koszenia ani nawożenia. Jest odporny na suszę. Dostarcza ogrodowi zarówno koloru jak i zapachu. Toleruje mały ruch. Wybieramy odmiany szybko rosnące.
Rozchodnik
Pod tym terminem kryje się cała paleta sukulentów kwitnących w słońcu. Są odporne na suszę, ograniczają wzrost chwastów. Ruch pieszy po nich jest raczej ograniczony.
Krzewy i krzewinki nieco wolniej rosną niż byliny za to okrywy z nich są trwalsze, a części nadziemne nie zamierają na okres zimy.
Irga płożąca ‘Queen of Carpets’
Roślina o ścielących się pędach, białych kwiatkach na wiosnę i kulistych czerwonych owocach jesienią. Rośnie na stanowiskach słonecznych. Wymaga przycinania raz w sezonie. Słabo znosi ruch pieszy.
Jałowiec płożący
Najpopularniejsze odmiany dywanowego jałowca to 'Blue Chip’, 'Golden Carpet’ i 'Wiltonii’, które to doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Jałowiec płożący dostosowuje się do trudnych warunków środowiskowych, ale ruch pieszy znosi słabo.
Runianka
Zimozielona krzewinka, którą sadzimy w półcieniu bądź w cieniu. Lubi lekko wilgotne podłoże. Raz w roku na wiosnę roślinę przycinamy. Chodzić po dywanie z runianki nie można.
Nie namawiam do całkowitego pozbycia się trawy z ogrodu. Jednak jej ograniczenie wpłynie korzystnie zarówno na otoczenie jaki na budżet domowy. Dodatkowe atuty to oszczędność czasu i przestrzeń wolna od chemikaliów, przyjazna dla dzieci i zwierząt.
Pozostaw komentarz