11 kwiatów które przyciągają motyle do ogrodu

with Brak komentarzy

Motyle i kwiaty, kiedy na nie patrzę odnoszę wrażenie, że Bóg stworzył je nawzajem dla siebie. To barwne połączenie trafnie określił francuski poeta: „motyle to kwiaty, a kwiaty to motyle na uwięzi”. Urzekają nie tylko bezwarunkowym pięknem, są też niezwykle pożyteczne. Należą do najważniejszych zapylaczy. Przylatują do ogrodu w poszukiwaniu nektaru. Jeśli chcemy zatrzymać na dłużej te z wdziękiem tańczące owady, należy uwzględnić cały cykl przeobrażenia motyla.

Jak przebiega przeobrażenie zupełne motyla?

Cykl życiowy motyla rozpoczyna się od złożonego jajka. Z niego wychodzi malutka gąsienica, która po spożyciu skorupki swojego jajka, zaczyna żerować na roślinie żywicielskiej. Gąsienica rośnie i wydostaje się z dotychczasowej skóry, czyli musi wylinieć. Dzieje się to kilkakrotnie. Pod koniec rozwoju gąsienice nieruchomieją i zmieniają się w poczwarkę. Motyle mają poczwarkę zamkniętą, która nie pobiera pokarmu. Z niej, po jakimś czasie, wydobywa się motyl, rozkłada skrzydła i odlatuje.

przeobrażenie motyla

Co stanowi pokarm motyla?

Aparat gębowy motyla ma kształt długiej zwiniętej rurki. Umożliwia to im odżywianie się płynami. Jednocześnie ogranicza pokarm do nektaru i wody. Gąsienice mają aparat gębowy przystosowany do żucia. Rośliny, na których motyle złożą jajka, po wykluciu się larw będą pokarmem dla gąsienic. Żeby zachęcić motyle do przebywania w ogrodzie od wczesnej wiosny do jesieni trzeba zapewnić im źródło pożywienia. Dla gąsienic będą to rośliny żywicielskie, dla motyli rośliny nektarowe.

jajka i gąsienica motyla

Jakie są wymagania motyli?

Motyle lubią osłonięte od wiatru, słoneczne przestrzenie. Dobrze jest dać im dostęp do wody słodkiej. Warto ułożyć płaskie kamienie w pobliżu roślin, żeby mogły tam odpocząć w słońcu. Te kolorowe owady potrzebują nektaru przez cały okres swojego życia. Ważne żeby zapewnić ciągłość kwitnienia w ogrodzie. Jedna roślina przestaje kwitnąć, druga zakwita. Motyle widzą światło ultrafioletowe. Są krótkowzroczne. Duże nagromadzenie jednego koloru jest dla nich bardziej atrakcyjne od nasadzeń z wieloma zmieszanymi kolorami. Preferują rośliny ze skupiskiem krótkich kwiatów rurkowych lub kwiaty z dużymi płaskimi płatkami. Przyciąga je kolor różowy, fioletowy, pomarańczowy, żółty i czerwony. Nie zawsze szukają roślin pachnących dla ludzi. Róże choć popularne i pachnące nie przyciągają motyli.

Rośliny żywicielskie gąsienic

Gąsienice pasożytując na roślinach ogrodowych powodują pewne zniszczenia. Roślina jednak nie ginie, a po ustaniu żerowania odbudowuje swoje liście. Pożywienie gąsienic stanowią: fiołki, tojeść, astry, malwy, pokrzywa, koper, kalina, wierzba, brzoza, wiśnia, śliwa.

Rośliny przyciągające motyle

1. Czosnek ozdobny alfatuneński

motyli kwiat

To duże kule pełne małych, kolorowych kwiatków. Motyle szczególnie lubią takie małe kwiatki. Nektar jest tam ukryty na samym dnie. Tylko one ze swoją długą trąbką mogą spijać ten boski napój.

2. Lawenda

kwiaty wabiące motyle

Nieodparty zapach tych kwiatów zamienia ogród w śródziemnomorską Prowansję. Atrakcyjną dla ludzi i motyli.

3. Aksamitka

kwiat odwiedzany przez motyle

Ten popularny kwiat kwitnie cały sezon. Przyciąga motyle, odstrasza mszyce i mrówki. Więcej motyli gości na odmianach o pojedynczych kwiatach.

4. Floks

motylowa roślina

Pachnące, o różnych barwach rośliny. Niezwykle popularne źródło nektaru dla motyli.

5.Azalia

roślina odwiedzana przez wiosenne motyle

Te delikatne kwiaty przyciągają wiosenne motyle do ogrodu.

6. Bratek

kwiat wiosennych motyli

Mała roślinka, która zwabia szeroką gamę zapylaczy szczególnie motyle.

7. Cynie

roślina odwiedzana przez motyle

Kwiat, który występują w prawie każdym kolorze. Zdobi nasze ogrody i balkony. Jest niezwykle popularny wśród motyli.

8. Szałwia

roślina motyli

Roślina będąca jednym z najpiękniejszych wyborów do ogrodu motyli.

9. Budleja Davida

motyli krzew

Krzew motyli. Ulubiony przez wiele gatunków tych skrzydlatych piękności.

10. Jeżówka

kwiaty najchętniej odwiedzane przez motyle

Ma środek w kształcie stożka, przyjazne lądowisko dla motyli, które spijają nektar z tej uroczej rośliny.

11. Rudbekia

kwiat motyli

Roślina niezbędna w zrównoważonym ogrodzie. Swoim słodkim nektarem przyciąga motyle i pszczoły, a trzmiele wręcz ją uwielbiają. Ptaki jedzą jej nasiona.

Ogród ekologiczny

Latające owady i ptaki, dżdżownice pełzające w glebie, tuptające w krzakach jeże to zdrowy, ekologiczny ogród. Nie używaj insektycydów, są śmiertelne dla motyli i innych  pożytecznych zwierząt żyjących w ogrodzie.

 

 

 

Pozostaw komentarz