Medytacja w ogrodzie
Pracujesz w ogrodzie. Praca sprawia Ci przyjemność. Odpoczywasz przy niej. To na pewno miałeś taki dzień, w którym niebo swoim błękitem dotykało zieleni trawy. W powietrzu unosił się słodki zapach kwiatów. Czas, w którym byłeś spokojny, skupiony, zjednoczony z otaczająca cię przestrzenią. Jest szansa, że właśnie wtedy doświadczyłeś uważności -stanu, który można osiągnąć oddając się zajęciu, które pochłania całkowicie i jednocześnie uspakaja. Uważność oznacza bycie sobą w swoim doświadczeniu. Bycie świadomym tego co dzieje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nas samych. Dostrzeganie i przyjmowanie naszych myśli, uczuć bez ich oceny.
Bycie tu i teraz – mindfulness
Na fundamentach wywodzących się z tradycji buddyjskiej powstała metoda MBSR Mindfulness Based Stress Reduction stworzona w 1979 r przez neurobiologa Jona Kabat- Zinn. Jest ona oparta na świeckich technikach medytacyjnych. Została stworzona dla osób cierpiących fizycznie i emocjonalne. Badania naukowe potwierdziły, że trening uważności pomaga przy skłonnościach do negatywnych myśli, redukuje złe, niszczące nas emocje oraz zwiększa poziom życzliwości i otwartości na innych. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach problemów ze zdrowiem psychicznym od lęku po depresję.
Stan przepływu
Kiedy sadzę młode rośliny, przycinam krzewy, albo kiedy planuję nowy ogród czuję się całkowicie związana z chwilą obecną. Wtedy doświadczam tego, co psychologowie nazywają „przepływem” – to jest stan umysłu osoby, która jest całkowicie pochłonięta przez działanie. Poczucie przepływu jest ściśle związane z uważnością.
Praca w ogrodzie, a uważność
Życie tak szybko płynie, często obok nas. Nie doświadczamy go w pełni. Myśli osaczają nasz umysł, który ciągle osądza, komentuje, zastanawia się co jeszcze musi zrobić. A ono jest właśnie teraz, żyjesz w tej chwili, a uważność pozwala to poczuć. Jeśli szukasz czegoś co połączy Ciebie z otaczającym światem, co pozwoli zatrzymać się tu i teraz. To nie szukaj tego daleko. Nic bardziej nie jednoczy z chwilą obecną niż oddanie się swojej pasji. Dla mnie to ogród, a dla Ciebie?
Pozostaw komentarz