Żyjemy w społeczeństwie zorientowanym na sukces. Jest on pojęciem subiektywnym i media kreują jego wymiar. Obserwując je porównujemy się do innych, do wyimaginowanego świata, któremu nie jesteśmy w stanie sprostać. Ciągle zbyt wiele oczekujemy, a nasze standardy mając wysoką poprzeczkę nie są w stanie być zrealizowane. Zewsząd reklamy nawołują do kupowania czegoś co uczyni nas szczęśliwszymi. Lokowanie szczęścia w rzeczach, mających sprawić, że poczujemy się lepiej niż inni, wywołuje tylko pożądanie i zazdrość. Wskutek dostępu do wielu dóbr, które dla poprzednich pokoleń były niewyobrażalne, staliśmy się obojętni. Uważamy, że wszystko się nam należy. Że mamy prawo do tego co posiadamy. Nic bardziej mylnego. Spójrzmy na świat, na inne kontynenty, państwa. Wiele osób na świecie nie ma naszych możliwości ani warunków. Nie wszyscy mają dach nad głową, wodę, wystarczająco dużo jedzenia, rodzinę, przyjaciół.
Co to jest wdzięczność?
Wdzięczność dla wielu z nas to wyrażenie podziękowania komuś, kto nam pomógł lub coś podarował. Dziękowanie to jest sposób na rozwinięcie postawy wdzięczności. To działanie i emocje. Spróbuj postrzegać sytuacje, których doświadczasz jako okazje do wyrażania wdzięczności. Skupianie się na tym, za co jesteś wdzięczny może zmienić twoją percepcję postrzegania codzienności. Cyceron wielki rzymski polityk nazwał wdzięczność rodzicem wszystkich cnót. Wdzięczność to docenianie życia, które mamy tu i teraz. To dostrzeganie prostych przyjemności, darów od świata i ludzi. Świadomość tego ile masz i ile każdego dnia otrzymujesz.
Praktykowanie wdzięczności kluczem do samoakceptacji.
Jeden z największych filozofów greckich Arystoteles powiedział, że stajemy się tym co zwykle robimy. Skupianie się na porażkach, wadach i niedociągnięciach nie pozwala dostrzec rzeczy pozytywnych w życiu. Prowadzi to do frustracji. Niewiary we własne możliwości. Uświadomienie sobie tego za co jesteś wdzięczny, pozwoli doceniać proste przyjemności. Rzeczy których wcześniej nie zauważałeś. Będziesz wyczuwać dobro nawet w mniej przyjemnych sytuacjach. Nie od razu musisz stać się Pollyanną z książki Eleanor H. Portrer. Doszukiwać się pozytywów we wszystkim co się przydarza. Udawać, że jest dobrze podczas gdy wcale tak nie jest. Całkowite usunięcie negatywnych myśli nie jest możliwe. Praktykowanie wdzięczności i dostrzeganie dobra pozwala zrównoważyć myśli. Bardziej pozytywnie odbierać sytuacje stresogenne. Nie oznacza to, że wszystko w naszym życiu jest doskonałe. Jesteśmy tylko świadomi dobra, które się wydarza. Każda trudność czegoś uczy. Zadaj sobie pytanie co jest dobrego w tej sytuacji i jak możesz z tego skorzystać.
Jak praktykować wdzięczność
„Jeżeli wdzięczność jest jedyną modlitwą, jaką odmawiasz w ciągu swojego życia – to będzie w zupełności wystarczające”
Mistrz Eckhart
Wieczorem, kładąc się spać myślę o trzech rzeczach, które wydarzyły się w ciągu dnia, za które jestem wdzięczna. To działanie z pozoru niewielkie, pozwala mi dostrzec codziennie coś pozytywnego, co wydarza się w moim życiu.
Wdzięczność najlepiej praktykować rano tuż po przebudzeniu, bądź wieczorem przed snem. Masz dzieci, to poświęć im chwilę przed zaśnięciem. Wspólnie znajdźcie to za co mogą być wdzięczne. W codzienności mijającego dnia znajdzie się wiele sytuacji, rzeczy, za które można podziękować. Wystarczą tylko trzy, zbuduje to w nich nawyk wdzięczności.
Badania potwierdziły, że praktykowanie wdzięczności wpływa na bardziej stabilny poziom szczęścia, na lepsze zdrowie psychiczne. Osłabia stany lękowe i depresję. Wpływa na zachowanie młodości na poziomie fizycznym i mentalnym. Skutkuje większym optymizmem, entuzjazmem do działania. Ludzie praktykujący wdzięczność są bardziej kreatywni, mają silniejszy układ odpornościowy. Cechuje ich większy optymizm w nastawieniu do przyszłości. Zacznij więc praktykować wdzięczność.
Pozostaw komentarz