Rośliny architektoniczne zwane inaczej strukturalnymi oznaczają się geometrycznym pokrojem, dekoracyjnymi liśćmi bądź wyprostowanymi okazałymi kwiatostanami. Ciekawą nietypową formą, która może być ich naturalną cechą lub ukształtowaną, przez przycięcie do pożądanych kształtów ( topiary ).
Dynamika w ogrodzie
Rośliny architektoniczne tworzą zwykle punkty centralne w ogrodzie – solitery, lub wprowadzają pewien rytm – kilka roślin w regularnych odstępach. W bardziej swobodnych kompozycjach mogą być rozrzucone w różnych odległościach. Dodają one dynamiki w ogrodzie, tworzą kontrasty, skupiają uwagę, jednocześnie porządkując przestrzeń. Większość to rośliny duże. Przy sadzeniu należy wziąć pod uwagę ich docelowy rozmiar i znaleźć im odpowiednie miejsce, by nie przysłoniły innych roślin.
Nastrój w ogrodzie
Pomyśl o swoim ogrodzie jak o trójwymiarowej przestrzeni, niech to będzie pokój, a rośliny strukturalne to meble, które go wypełniają. To od nich będzie zależał charakter ścian, rodzaj podłogi czy elementy wolno stojące. Symetryczny, równo przycięty wiecznie zielony żywopłot nada formalny wygląd twojemu ogrodowi. Drzewa o zwisających pędach tzw. płaczące formy wprowadzą romantyczny nastrój. Rośliny o zbliżonych kształtach: kule, elipsy,parasole zapewniają miękki harmonijny desing. Najtrudniejsze jest łączenie różnych kształtów roślin w kompatybilną grupę.
Rośliny strukturalne w niewielkich ogrodach
Sadząc rośliny na małych powierzchniach musimy pamiętać, że pionowe formy: piramidy, kolumny, spirale wydłużają i zawężają przestrzeń. Formy poziome, rozkładające się, parasolowate rozszerzają ją i obniżają. Ciemne kolory dają iluzję większej przestrzeni.
10 moich ulubionych roślin strukturalnych:
W moich projektach najczęściej umieszczam:
Klon zwyczajny Globosum to drzewo, które nie wymaga żadnych cięć formujących, a zachowuje kulisty pokrój.
Buk pospolity ‘Purple Fountain’ jest jednym z najpiękniejszych drzew o płaczącej formie i purpurowym ulistnieniu.
Brzoza brodawkowata 'Youngii’ to malownicze drzewo o parasolowatej, mocno zwisającej koronie.
Żywotnik zachodni 'Danica’ to niewielki krzew o kulistym pokroju. Nie wymaga formowania.
Bukszpan zimozielony krzew liściasty, doskonale znosi cięcie można z niego formować różne figury geometryczne.
Z bylin najbardziej lubię Hosty inaczej funkie – to rośliny, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Efektowne, eliptyczne, szerokie, liście, zebrane w rozety po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt czynią roślinę niezwykle atrakcyjną. Bogactwo odmian pozwoli dopasować ją do każdej przestrzeni.
Juka karolińska to bylina tworząca gęste rozety zimozielonych liści o kształcie miecza. kwiatostany na wysokich pędach. Białokremowe kwiaty mają kształt dzwonków.
Parzydło leśne bylina, która w okresie kwitnienia osiąga ok.2 m wysokości. Tworzy okazałe wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, bardzo licznych kremowych kwiatów.
Trawy ozdobne szczególnie te o kolorowych liściach pięknie wyglądają sadzone w wyeksponowanych miejscach.
Czosnek ozdobny to fioletowe, białe bądź bordowe kwiatowe kule na długich bezlistnych łodygach wyrastających z pęku rynienkowatych liści.
Pozostaw komentarz