Rośliny na kwaśną glebę

with Brak komentarzy

Pożądany zakres pH dla roślin różni się w zależności od gatunku. Większość roślin najlepiej rośnie w zakresie pH od 6 do 7, na lekko kwaśnym podłożu. Są gatunki tolerujące pH gleby ok 5,5. To niskie pH – kwaśna gleba, umożliwia im pobieranie składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i kwitnienia. Wyższe pH powoduje, że żółkną  i słabo, bądź wcale nie kwitną.

Co to jest odczyn gleby?

Odczyn pH gleby, to stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenowych OH. Może być od obojętnego  pH równe 7, do kwaśnego poniżej 7 i zasadowego powyżej 7. Ekstremalne pH w dowolnym kierunku negatywnie wpływa na dostępność wody i najważniejszych składników odżywczych pobieranych przez rośliny. Odczyn pH gleby odczytujemy za pomocą przyrządów mierniczych kolometrycznych (roztwory, papierki lakmusowe), kwasomierza lub przyrządów elektronicznych.

Dlaczego gleba w moim ogrodzie jest kwaśna?

Gleby o niskim pH charakteryzują się  słabą dostępnością takich pierwiastków jak wapń, magnez, fosfor, sód i potas. Zatrzymywane są one przez koloidy glebowe i zastąpione jonami wodoru przy dużej rozpuszczalności żelaza, boru i glinu. Na terenach notujących wysokie roczne opady gleby są bardziej kwaśne od tych stref gdzie panuje susza. Wieloletnia uprawa przy użyciu nawozów azotowych i obornika powoduje zakwaszenie gleby.

Skąd mam wiedzieć, że gleba jest kwaśna?

Hortensja ogrodowa kwitnie na różowo bądź niebiesko, co czyni ją wskaźnikiem kwasowości gleby. W glebie o niższym pH, bardziej kwaśnej jest niebieska. Ta rosnąca w glebie o odczynie zbliżonym do zasadowego będzie różowa. Rosnące w naszym ogrodzie kończyna polna, szczaw polny, sporek polny, złocień polny, fiołek trójbarwny świadczą o tym, że mamy kwaśną glebę.

Jak zmienić pH gleby?

Podwyższyć pH gleby możemy uzupełniając ją wapnem ogrodowym. Obniżamy pH gleby przez  dodanie siarczanu wapnia, siarczanu żelaza, siarczanu glinu, gipsu ogrodowego lub kwaśnego torfu. Pożądany skutek przynosi obsypywanie roślin korą drzew iglastych, używanie ściółki z lasów iglastych. Stosowanie tych zabiegów  wpływa  korzystnie na zakwaszenie gleby.

Jakie rośliny tolerują kwaśne podłoże?

Rośliny wrzosowate uwielbiają kwaśną glebę. Należą do nich azalie, różaneczniki, wrzośce i wrzosy. Zimozielone pierisy, kalmie, kiścienie i golteria, świetnie  komponują się z gatunkami iglastymi. Magnolie, żarnowiec miotlasty, hortensje można łączyć z gatunkami rosnącymi na lekko kwaśnej glebie funkiami, piwonią chińską czy konwaliami. Wszystkie gatunki paproci tolerują kwaśne podłoże. W ogrodach z kwaśną glebą nie może zabraknąć żurawiny i borówki. Możliwości komponowania roślin kwasolubnych jest wiele.

Rabata na kwaśnej glebie

Co posadzić w kwaśnym podłożu i jak to skomponować z pozostałymi roślinami ? Moja propozycja takiej rabaty.

 

 

co posadzic w kwasnej ziemi

1.Picea pungens ‘Glauca Globosa’ – Świerk kłujący ‘Glauca Globosa’

2.Hydrangea macrophylla ‘Sybilla’- Hortensja ogrodowa ‘Sybilla’

3.Pieris japonica ‘Mountain Fire’- Pieris japoński ‘Mountain Fire’

4.Thuja occidentalis ‘Globosa’- Żywotnik zachodni ‘Globosa’

5.Leucothoe fontanesiana ‘Rainbow’- Kiścień wawrzynowy  ‘Rainbow’

6.Calluna vulgaris – wrzos pospolity:

„Srebrna Królowa”

„Annemarie”

Pozostaw komentarz