17 sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu

with Jeden komentarz

Ślimaki potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Te oślizłe mięczaki zimują w glebie. Na wiosnę wychodzą i składają białe jaja bezpośrednio na jej powierzchni. Młode od początku swojego istnienia żerują. Ich aktywność nasila się w nocy, szczególnie przy mokrej, deszczowej pogodzie. W ciągu dnia chowają się w ciemnych, wilgotnych miejscach. Ślimaki oskorupione w naszych warunkach klimatycznych nie mają większego znaczenia jako szkodniki. Wręcz odwrotnie wywołują w nas sympatię. Słynna dwuwersowa rymowanka: ”ślimak, ślimak wystaw rogi, dam ci sera na pierogi…” jest powtarzana od kilku pokoleń. Większość ślimaków ogrodowych jest szara, matowo- pomarańczowa, nakrapiana bądź ciemnobrązowa.

Jak rozpoznać żerowanie ślimaków?

Można łatwo rozpoznać, czy na roślinie żerowały ślimaki. Pozostawiają one śluzowatą wydzielinę na liściach i na otaczającej rośliny glebie. Jedzą prawie wszystko. Szczególnie upodobały sobie młode, delikatne liście. Małe sadzonki spożywają w całości. Na starszych roślinach robią nieregularne dziury. Zostawiają postrzępione krawędzie liści i łodyg. Spowodowane to jest ich przypominającym tarkę aparatem gębowym. Nie lubią błyszczących, woskowatych bądź owłosionych liści. Nie tolerują roślin silnie pachnących jak lawenda, tymianek, rozmaryn czy nagietek.

17 nietoksycznych metod ochrony ogrodu przed ślimakami

Zanim zdecydujesz się zastosować metaldechd (substancja aktywna wielu moluskocydów). Śmiercionośny środek, który może zaszkodzić pożytecznym owadom i innym zwierzętom, w tym twojemu psu czy kotu ( Zobacz „Jak stworzyć ogród przyjazny psom i kotom”). Wypróbuj  naturalne, nietoksyczne metody by chronić swój ogród przed ślimakami.

  1. Zastosuj nemaslug – ekologiczny preparat zawierający nicienie, które zwalczają ślimaki. Jedno opakowanie wystarcza na 100m2
  2. Usuwaj ślimaki ręcznie. Sprawdzaj regularnie ogród pod kątem obecności mięczaków. Zbieraj je rano bądź późnym wieczorem do pojemnika.
  3. Niszcz jaja ślimaków.
  4. Sadząc rośliny pozostaw wolne przestrzenie, żeby zapewnić cyrkulację powietrza w celu osuszenia roślin. Tym samym zmniejszając potencjalne kryjówki mięczaków.
  5. Zapewnij sprzyjające środowisko dla wrogów ślimaków: ptaków, żab, chrząszczy, ropuch, zaskrońców, traszek, jeży.
  6. Podlewaj ogród rano zamiast wieczorem. W nocy będzie mniejsza wilgotność. To sprawi mniej korzystne warunki dla poruszających się ślimaków.
  7. Ślimaki mają problem z poruszaniem się po powierzchniach ostrych, chropowatych. Na grządki ogrodowe nasyp warstwę kory, żwir, ziemię okrzemkową, zrębki, skorupki jaj, popiół. Można też rozłożyć papier ścierny.
  8. Uprawiaj rośliny odporne na ślimaki: lawenda, szałwia, fuksja, begonia, niecierpek, nasturcja.
  9. Jednym ze sposobów na pozbycie się ślimaków jest użycie taśmy miedzianej. Zetknięcie śluzu ślimaków z miedzią wywołuje wstrząs elektryczny. Po którym osobniki giną bądź przenoszą się w inne miejsce.
  10. Rozstawiaj pułapki: liście kapusty, kawałki ziemniaków, rano zbieraj nagromadzone tam ślimaki.
  11. Użyj naturalnych substancji do niszczenia ślimaków. Sól absorbuje z nich wodę. Odwadniające się ślimaki giną. Ta metoda jest szkodliwa dla roślin i zwierząt dlatego stosowania jej nie polecam. Roztwór wody z czosnkiem może posłużyć do spryskiwania miejsc, na których występują mięczaki. Można też zastosować roztwory z imbirem, miętą lub kawą. Rekomenduję wysypać  fusy z kawy między grządkami.
  12. Sadź rośliny będące pułapkami. Sałata posadzona wśród roślin ozdobnych, w niewidocznym miejscu, będzie dla ślimaków bardziej atrakcyjna niż kwiaty.
  13. Ustaw pułapki z cytrusów. Wydrążone połówki cytryny, pomarańcz lub grejpfruta poukładaj wieczorem do góry nogami w ogrodzie. Rano pod kopułką znajdziesz sporo ślimaków. Zbierz je.
  14. Nie używaj organicznych ściółek.
  15. Ustaw wieczorem w ogrodzie przewrócone doniczki, deski lub plastikowe płyty. Nad ranem tam będą się chować ślimaki. W ciągu dnia możesz je stamtąd zebrać.
  16. Na granicy ogrodu posadź nagietki. Skutecznie przyciągają ślimaki.
  17. Żeby zwabić ślimaki rozstaw w ogrodzie płytkie naczynia z piwem. Możesz też użyć roztworu mąki i drożdży. Chętnie tam zawitają niepożądane szkodniki.

    Co zrobić z zebranymi ślimakami?

    Najlepiej wynieść je daleko od ogrodu, do  lasu i wypuścić. Można je zostawić na otwartej przestrzeni, gdzie staną się pożywieniem ptaków i innych drapieżników.

Komentarz

  1. Gosia
    | Odpowiedz

    Dzisiaj przetestowałam, słoiczki z ciepła woda, drozdzami suchymi i trochę cukru, ale też dodałam trochę płynu do naczyń, żeby im trudniej było wychodzić. Po godzinie siedziały na słoikach, albo w środku. Ustawiły się jak konie przy wodopoju, jeden przy drugim!

Pozostaw komentarz