Kompostowanie w ogrodzie i w domu cz.II

with 2 komentarze

 

Jak kompostować trawę?

Kompost z samej trawy jest mazisty, ma nieprzyjemny zapach i nie przepuszcza tlenu. Mieszamy go z materiałem brązowym, o którym dowiedziałeś się w pierwszej części. Do kompostowania trawy przygotowujemy się już jesienią. Jesienne liście, zapakowane w  worki pozostawiamy w ogrodzie przez zimę. W następnym sezonie będziemy je mieszać z zielonymi ścinkami trawy. Mieszamy je z trawą w stosunku 3:1. Trawę przed wrzuceniem do kompostownika trzeba trochę przesuszyć. Ma być lekko wilgotna. Całkowicie wysychając  traci azot stając się sianem, które jest materiałem brązowym. Na dnie kompostownika, na warstwie drenującej układamy liście. Na to lekko przesuszoną trawę. Jej warstwa nie powinna przekraczać 15 cm. Warstwy napowietrzamy mieszając je co kilka dni. W czasie suszy podlewamy. Kompost z trawy przy regularnych zabiegach, potrzebuje trzech miesięcy na to by stać się pełnowartościowym, organicznym nawozem. Trawa użyta do kompostowania nie może wcześniej być opryskana herbicydami.

Dwa razy w sezonie skoszoną trawę możemy pozostawić na trawniku. Przy użyciu grabi lub dmuchawy do liści równomiernie ją rozprowadzamy. Zwróćmy uwagę na źdźbła, nie mogą być posklejane. Pokos będzie bezpośrednim źródłem  azotu i innych substancji odżywczych dla trawnika.

Jak założyć kompostownik w domu?

Do zbudowania domowego kompostownika potrzebujemy dwóch wiader o zróżnicowanych wielkościach. Mniejsze umieszczamy w większym. Na dnie mniejszego wiadra wywiercamy kilkanaście małych dziurek. Nadmiar płynu, powstającego w trakcie rozkładu substancji organicznych będzie przez nie wyciekać. Większe wiadro powinno mieć szczelną pokrywkę. Na jego bocznej ścianie na samym dole montujemy kranik. Tędy wypuszczamy płyn, który możemy użyć do podlewania roślin, po uprzednim rozcieńczeniu z wodą. Całość stawiamy na podstawce. Kompostownik trzymamy w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Można w piwnicy. W kuchni stawiamy go w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem. Tak jak każdy kompost należy go napowietrzać przez regularne mieszanie.

Co to jest wermikompost?

Uzyskujemy go po wprowadzeniu do kompostownika dżdżownicy kalifornijskiej zwanej inaczej kompostowcem różowym. W jej przewodzie pokarmowym zachodzą procesy przetwarzania materii organicznej, a wydalany jest wartościowy wermikompost. Ma on ciemną barwę, stabilną strukturę jest sypki, a z wyglądu przypomina próchnicę. Dżdżownice mogą jeśc połowę swojej masy dziennie. Wermikompost otrzymujemy aż trzykrotnie szybciej od kompostu tradycyjnego. Przetworzone przez dżdżownice substancje organiczne zawierają duże ilości mikroorganizmów i enzymów. Wermikompost wprowadzony do gleby uaktywnia zawarte w niej składniki mineralne. Sprawia, że stają się one przyswajalne dla roślin. Stosujemy go w formie sypkiej, mieszając z wierzchnią warstwą gleby. Płynny wyciąg po rozcieńczeniu używmy do podlewania roślin.

Jak hodować dżdżownice w warunkach domowych?

Dżdżownice kompostowe możemy kupić w sklepie wędkarskim. Wystarczy nam około 80 szt. W sprzyjających warunkach żyją one nawet kilkanaście lat. Rozmnażają się. Przy prawidłowo prowadzonym kompostowniku będzie ich przybywać. Część z nich możemy przenieść do ogrodu lub podzielić się nimi z przyjaciółmi, dla których kompostowanie jest ważne. Dżdżownice, by mogły pracować potrzebują temperatury 15-30 oC. W wysokiej temperaturze zginą. Łatwiej przetrzymają niską tęperaturę przechodząc w stan stagnacji. Hodowla dżdżownic nie jest zbyt wymagająca. Swoją drogą każde żywe stworzenie powierzone naszej opiece wymaga zainteresowania i troski.  

Wskazówki dotyczące kompostowania w pomieszczeniach

  • zbyt wysoki poziom wilgotności – dodajemy substancję brązową, która wchłonie nadmierną wilgoć,
  • zbyt niski poziom wilgotności – dolewamy wody, kompost powinien mieć konsystencję wyciśniętej gąbki,
  • nieprzyjemny zapach w pojemniku – za dużo jedzenia, nie odpowiednie proporcje,
  • pojawiają się muszki owocowe – resztki z owoców przykrywamy substancją brązową, szczelnie przykrywamy pojemnik,
  • brakuje tlenu w pojemniku – częściej wzruszamy kompostownik poprawiając przepływ powietrza.

10 powodów dla których warto stosować kompost

  1. jest naturalny,
  2. bogaty w składniki odżywcze,
  3. zdrowy dla środowiska,
  4. nie szkodzi roślinom – nie uszkadza młodych siewek,
  5. ułatwia korzenienie się roślin i poprawia ich wzrost,
  6. nie  grozi przenawożeniem,
  7. przy przesadzaniu roślin łagodzi ich stres,
  8. poprawia strukturę podłoża,
  9. jest naturalnym pestycydem –wspomaga rośliny w walce z chorobami i szkodnikami,
  10. jest darmowy.

 

Komentarz

  1. Majk
    | Odpowiedz

    Pod warunkiem, że do kompostowania nie używa się liści z patogenem na nich.

    • Joanna Węgrzynowicz-Becker
      | Odpowiedz

      Odsyłam do cz.I artykułu, gdzie piszę czego nie należy kompostować 🙂

Pozostaw komentarz