Max Liebermann malarz ogrodów

with Brak komentarzy

Ogrody od zawsze inspirowały artystów.  Nie tylko Monet był zafascynowany światem ogrodów i ogrodnictwa. Max Liebermann to niemiecko-żydowski malarz i grafik,  czołowy przedstawicieli impresjonizmu w Niemczech. W dojrzałym wieku tak jak Monet zapragnął odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. W swojej wiejskiej posiadłości odnalazł źródło nowych pomysłów malarskich.

Aleja brzozowa w ogrodzie Wannsee 1918r.

Nowy styl projektowania ogrodów

W 1910r. Liebermann rozpoczął budowę swojej letniej rezydencji na południowy zachód od Berlina nad jeziorem Wannsee. Projekt wiejskiego domu w stylu neoklasycznym zlecił architektowi Paulowi Baumgartenowi. Malarz z pomocą swojego przyjaciela Alfreda Lichtwarka, historyka sztuki sporządził plan przestrzenny miejsca. Ich pomysł posłużył Albertowi Brodersenowi, który zaprojektował ogród. Powstał nowoczesny projekt odzwierciedlający zmiany stylu krajobrazowego na architektoniczny styl ogrodowy. Stał się on zapowiedzią  nowego trendu w projektowaniu ogrodów XXw

Taras z widokiem na ogród kwiatowy w Wannsee 1918r.

Ogród Liebermanna

Teren o powierzchni 7000m2  podzielono na szereg wnętrz i alejek. Ogród frontowy to połączenie ogrodu warzywnego i kwiatowego. Główna ścieżka prowadzi przez ten cały ogród do dwóch jońskich kolumn stojących przy wejściu do willi. Jest otoczona szerokimi klombami z jednorocznymi kwiatami i bylinami. Bukszpanowe obwódki zamykają te klomby. Prostopadle do ścieżki posadzono rząd lip. Za nimi jest trawnik wyznaczony kulami bukszpanu. Na tyłach budynku znajduje się taras kwiatowy, brzozowa alejka, ogrody żywopłotowe i długi trawnik ciągnący się do brzegu jeziora Wannsee. Z tarasu nad jeziorem roztacza się widok na kwietniki i panoramę jeziora. Po prawej stronie od brzegu biegnie prosta alejka – brzozowy zagajnik. Po lewej stronie zaprojektowano trzy ogrody żywopłotowe. Każdy z nich ma inny kształt geometryczny. Pierwszy jest kwadratem. To dwanaście lip z przyciętymi konarami, które tworzą baldachim nad tą powierzchnią. Drugi ogród żywopłotowy jest owalny. Ścieżka z trawnikiem i okrągłym kwietnikiem. Trzeci to okrąg, tam znajduje się ogród różany. Charakteryzuje go krzyżowy układ utworzony przez dwie prostopadłe ścieżki. Pośrodku jest zegar słoneczny i różana altana.

Willa Liebermanna nad Wannsee

Styl malarski Liebermanna

Od 1910 roku przez ćwierć wieku, aż do śmierci artysty w jego twórczości dominowały obrazy tego niezwykłego ogrodu. Powstało ich ponad 200. Przyroda stała się dla niego terenem dostrzegania zmian na przestrzeni dnia i roku. Zielone żywopłoty, ciekawe wnętrza ogrodów, brzozowy gaj, kolorowe kwietniki dostarczały artyście malarskich motywów. Jego dzieła pełne lekkości, skąpane w barwach i świetle nie odpowiadały  wymogom francuskiego impresjonizmu. Max Liebermann spopularyzował w Niemczech pewien rodzaj szkicowej maniery określanej jako impresjonistyczna. Ten rodzaj malarstwa sam rozumiał jako rozluźnioną wersję realistycznej kompozycji. Używał szybkich, skrótowych pociągnięć pędzla dla pokazania konturów linii i formy przedmiotu. Geometryczna dynamika pionowych linii drzew i poziomych ścieżek czyni jego obrazy nieco agresywnymi. Charakterystyczny jest jego sposób przedstawiania perspektywy. Tak zwane patrzenie przez ogród. Konary drzew, pnie, budynki nie są pokazane w całości, są odcięte przez krawędź obrazu, jak na fotografii.

Ogród Wannsee 1918r.

Wannsee dzisiaj

Po śmierci malarza w 1935r. Dom został zajęty przez niemiecką Rzeszę. Po wojnie mieścił się w nim szpital wojskowy. Kolejnym przeznaczeniem był oddział chirurgiczny szpitala miejskiego. W dawnej pracowni mistrza znajdowała się sala operacyjna. W 1958r. rodzina odzyskała posiadłość, a wnuczka artysty sprzedała ją landowi Berlina.  Jego nowym użytkownikiem stał się klub sportowy. W 1995r. założono Towarzystwo Maxa Liebermanna, którego celem było utworzenie muzeum pamięci artysty. Po przejęciu przez stowarzyszenie domu w Wannsee jego zdjęcia i obrazy stały się inspiracją do rekonstrukcji ogrodu. W 2006r. otwarto tu muzeum artysty. Gdzie można zobaczyć kolekcje jego prac, wystawy, filmy dokumentalne. Na terenie nieruchomości znajduje się  kawiarnia i sklep. Odrestaurowane ogrody są miejscem spotkań i rekreacji mieszkańców Berlina.

Willa Liebermanna od frontu

Zdjęcia obrazów Maxa Liebermanna pochodzą ze strony bimago.pl

Pozostaw komentarz