Ogród zrównoważony
Trendy w projektowaniu ogrodów 2020 nie są czymś nowym, już od kilku lat przewija się w nich temat ekologii. Tegoroczne hasło – Ogród zrównoważony – przyjazny dla środowiska. Idea zrównoważonego rozwoju jest związana z dbałością o stan naszej planety. Jej celem jest zabezpieczenie godziwych warunków życia przyszłym pokoleniom jak również troska o nasze zdrowie. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i weganizmu, który jest coraz bardziej popularny, następuje powrót do ogrodów użytkowych z uprawą warzyw. Stosując zasadę roślin towarzyszących w grządki z jarzynami wkomponowuje się rośliny ozdobne. Budujemy też szklarnie żeby móc wyhodować wczesne warzywa.
Rośliny przyjazne zwierzętom
Ograniczamy różnorodność roślin, wybieramy te rośliny, które mają więcej do zaoferowania niż tylko wygląd. Bierzemy pod uwagę to jaką role będą pełnić w ekosystemie. Ważny jest zapach, który przywabi do ogrodu owady – lawenda, budleja, wiciokrzew, jak również odstraszy nieproszonych gości np. komary -kocimiętka, rozmaryn, szałwia. Rośliny tak dobieramy, by znalazły tu schronienie i pożywienie zwierzęta. Wybieramy takie, które pozostawiają główki nasion, bądź wytwarzają owoce, aby zapewnić zimą pokarm ptakom. W projektach mniej zimnego minimalizmu, powrót do dzikiej przyrody. Nadal popularne ogrody z ograniczoną ilością barw, ale już można pobawić się kolorem. Palety kolorów raczej proste. Trendem w projektach jest eksponowanie liści zróżnicowanych pod względem wielkości, tekstury i kształtu.
Prostota i małe zasoby pracy
Ogród nie może przysparzać nam dużo pracy. Ma być miejscem rekreacji, wypoczynku, naszego spotkania z przyrodą, a nie kolejnego wysiłku. Sadzimy rośliny wieloletnie. Instalujemy automatyczne nawadnianie, które ma na celu ograniczyć zużycie wody. W związku z tym, że upalne lata są coraz częstsze w naszej strefie klimatycznej proponuje się sadzić rośliny odporne na suszę. Wszystko to ma ograniczyć koszty utrzymania ogrodu. Trawie w ogrodzie już nie straszne są chwasty – mlecz czy kończyna dodają jej tylko uroku, są przyjazne dla owadów.
Woda w ogrodzie
Dźwięk płynącej wody pomaga się nam zrelaksować, ale teraz myślimy też o pozostałych użytkownikach ogrodu. Wprowadzamy małe kąpieliska dla ptaków. Fontanny z przelewającą się wodą, która może również pełnić funkcję wodopoju.
Ekologia w ogrodzie
Dbanie o jakość gleby, naturalna ściółka, kompost z własnego kompostownika. Nie inwazyjne sposoby uprawy i ochrony roślin to wszystko pozwoli zadbać o życie biologiczne w glebie. Ograniczamy tworzywa sztuczne na korzyść metalu. Rozsądnie stosujemy materiały syntetyczne, nacisk kładziemy na recykling.
Uprawy pionowe
Uprawy pionowe roślin, nie tylko dobrze wyglądają, szczególnie w małych ogrodach i na balkonach, ale wpływają korzystnie na środowisko. Filtrują zanieczyszczenia i CO2 z powietrza poprawiając jego jakość.
Koncepcja zrównoważonego rozwoju jest czymś więcej niż chwilową modą. Zrównoważony rozwój osiąga się poprzez, zrozumienie zasady, że jesteśmy partnerem przyrody, a nie jej pogromcą. Ogród ma być przyjazny dla wszystkich użytkowników nie tylko dla ludzi. Ptaki, owady, żaby, jeże mają znaleźć tu schronienie i pożywienie, i o tym musimy pamiętać przy każdym projekcie zieleni.
Pozostaw komentarz