Ogród ekologiczny – ogrodem przyszłości

with Brak komentarzy

Jeśli planujesz zmiany w swoim ogrodzie zastanów się nad ekologicznym ogrodem. Przekształć swoją przestrzeń w bardziej różnorodną biologicznie, przychylną dla planety enklawę. Nieważne czy twój ogród ma charakter estetyczny czy produkcyjny. Istnieje wiele możliwości żeby uczynić go bardziej przyjaznym dla środowiska. Eko-ogrodnictwo to sposób na stworzenie ogrodu samowystarczalnego. To praktykowanie bardziej zrównoważonego, globalnego podejścia do uprawy roślin i stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

zielona ziemia

Ogród ekologiczny, czyli jaki?

Ogrody ekologiczne są trendem ostatnich lat. Przeczytasz o tym w artykule „Trędy ogrodowe w 2020 roku”. Na to czy ogród jest przyjazny dla środowiska wpływa wiele czynników, które możesz  wdrożyć  w swoim ogrodzie.

Zmniejsz zużycie wody z sieci.

Zainstaluj zbiornik na wodę w ogrodzie. Przekierowanie wody z rynny altanki ogrodowej do zbiornika pozwoli zgromadzić wodę deszczową, którą zużyjesz do podlewania roślin. W upalne dni podlewaj rośliny wcześnie rano, bądź wieczorem. Podlewanie w czasie gdy słońce świeci najsilniej nie ma sensu. Woda wyparuje, a rośliny na tym nie skorzystają.

Zastosuj interplanting

Interplanting to sadzenie jednego gatunku roślin wśród innego gatunku roślin. Chodzi o maksymalizację przestrzeni ogrodowej. Grupujemy rośliny, które nie kolidują ze sobą cyklami wzrostu. Małe szybciej rosnące rośliny sadzimy pomiędzy dużymi wolno rosnącymi roślinami np. rzodkiewka- marchew, kapusta-cebula.

Sadź rośliny towarzyszące

Sadzenie roślin towarzyszących polega na uprawie różnych roślin obok siebie, w celu uzyskania wzajemnych korzyści np. zapach aksamitki odstrasza mączlika dlatego sadzimy ją obok pomidorów. Więcej o tym w artykule „Rośliny towarzyszące – wzajemna pomoc w ogrodzie”

Stosuj ściółkowanie

Zapobiega to utracie wilgotności podłoża. Gruba warstwa ściółki utrzymuje stałą temperaturę gleby, zapobiega erozji, dodatkowo trudno się przez nią przebić chwastom.

Załóż kompostownik

Dodawanie kompostu do gleby wzbogaca ją w składniki odżywcze i mikroorganizmy. O kompoście jak go założyć i co kompostować  przeczytasz w artykule „Kompostowanie w ogrodzie i w domu”

Zaproś ptaki do swojego ogrodu

Zrób to poprzez budowanie karmików, budek lęgowych, poidełek, sadzenie roślin owocujących jagodami, które będą dla nich pokarmem.  W ten sposób pozbędziesz się gąsienic, larw i innych szkodników. Ptaki i pożyteczne owady pozwolą wyeliminować  środki ochrony roślin, które są toksyczne dla środowiska. Sadząc pachnące rośliny zwab do ogrodu owady zapylające. O pachnących roślinach przeczytaj w artykule „16 pachnących roślin do twojego ogrodu”

Stosuj płodozmian

Uprawiaj  własne owoce, zioła i warzywa. W małym ogrodzie w pojemnikach i donicach. Zbierz swoje nasiona. Możesz je użyć na wiosnę oszczędzając na kupowaniu nowych nasion w sklepie. W ogrodzie warzywnym uprawiając te same warzywa w tym samym miejscu przez kilka lat wyjaławiasz ziemię ze składników pokarmowych i zwiększasz populację szkodników. Zapobiegnie temu wprowadzenie płodozmianu.

 Recyklinguj

Opakowania, plastikowe butelki, drewniane pojemniki mogą być powtórnie wykorzystane w ogrodzie np. plastikowe butelki po odcięciu podstawy mogą służyć do zabezpieczania sadzonek.

Zastosuj solarne oświetlenie ogrodu

Zmniejszy to zużycie energii elektrycznej. Lampy solarne magazynują energię z naturalnego światła w dzień i uwalniają ją w nocy.

Zmniejsz areał trawnika

Ograniczy to koszenie i związaną  z nim emisję toksycznych substancji.  Wyeliminuje stosowanie nawozów i pestycydów. Zminimalizuje zużycie wody.  Kosiarkę spalinową zamień na elektryczną bądź ręczną. Więcej o tym w artykule „Kilka pomysłów czym zastąpić trawę w ogrodzie”

Wykorzystaj naturalne alternatywy dla pestycydów

Stosowanie fusów z kawy wzbogaca ziemię w pierwiastki potrzebne do wzrostu roślin, a jednocześnie odstrasza ślimaki i mrówki.

Zaprojektuj wodę w ogrodzie

Oczka, stawy ogrodowe poprawiają czystość powietrza. Szum wody działa uspakajająco.

Posadź drzewa

Sadzenie drzew pomaga magazynować węgiel z atmosfery w glebie. Drzewa zarówno iglaste jak i liściaste zmieniają cyrkulację powietrza. Wytwarzają tlen i usuwają zanieczyszczenia. Zmniejszają hałas w ogrodzie. W lecie chronią dom przed nadmiernym nagrzaniem.

zielone ogrody

Projekty ekologicznych ogrodów

Współczesne projekty ogrodów są przyjazne dla środowiska poprzez wykorzystanie etycznych materiałów. Mogą one pochodzić z recyklingu. Wykorzystywane są zarówno do wykonywania nawierzchni,  jak i ogrodzenia oraz mebli ogrodowych. Najlepiej z ekologicznego punktu widzenia jak są produkowane lokalnie. Dokładna analiza śrorowiska  naturalnego w rejonie projektowanego ogrodu, pozwola wybrać rośliny z tych samych rodzin, dostosowanych do panujących tam warunków. Inspirowanie się naturą to jeden ze sposobów na eko projekt. W moim podejściu do projektowania stosuję zasadę rozumienia przyrody. Efekty ekologiczne łączę z wizualnymi. Tworzę siedliska dla roślin, owadów i ptaków jednocześnie pamiętając o aspektach wizualnych, kompozycjach kolorów, formy i faktur.

zielony swiat

Zrównoważone ogrodnictwo

Planując swój ogród pomyśl o roślinach, które chcesz uprawiać. Sadź je w warunkach do których są przystosowane. Rośliny lubiące cień sadź pod drzewami, znoszące suszę w pełnym słońcu, lubiące wodę w miejscu wilgotnym. Maksymalnie wykorzystuj przestrzeń w ogrodzie. Zredukuj paliwo, zmniejsz zużycie wody, energii, wyeliminuj sztuczne nawozy, pestycydy, agrowłókninę. Zamiast tego kompostuj, sadź rośliny towarzyszące, recyklinguj i ponownie wykorzystuj. Zrównoważone ogrodnictwo  to nie tylko praktyka, ale styl życia, który wpłynie pozytywnie na zdrowie, redukcję kosztów, poprawę cyrkulacji powietrza, spowolnienie zmian klimatycznych i ograniczenie zużycia energii.

Pozostaw komentarz